Skip to content

Aktualizacja algorytmu Google Mobile-friendly

Nowo wprowadzane na rynek urządzenia mobilne charakteryzują się coraz większą łatwością serfowania w sieci, a koszt mobilnego internetu już nie powala na kolana. Powoduje to lawinowy wzrost użytkowników wyszukiwarki Google w wersji mobilnej. Dlatego też amerykański gigant nie pozostawia złudzeń: aktualizacja algorytmu Google Mobile-friendly staje się faktem. Co prawda jeszcze nie podano dokładnej daty drugiej już aktualizacji, ale wypowiedź inżyniera oprogramowania w Google nie pozostawia złudzeń:

„Z początkiem maja wprowadzimy aktualizację, która wzmocni działanie wprowadzonego w kwietniu 2015 czynnika rankingowego mobile-friendly. Zależy nam na tym, by użytkownicy wyszukiwarki na urządzeniach przenośnych otrzymywali jak najlepsze wyniki.”

Co to może oznaczać w praktyce?

A no to, że strony niezoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych praktycznie nie będą się wyświetlały w naturalnych wynikach wyszukiwania dla urządzeń mobilnych. W niektórych przypadkach oznacza to spadek o 40% ilości wyświetleń, a co za tym idzie – znaczący spadek zainteresowania stroną www. Wyjątkiem będą witryny zawierające bardzo, ale to bardzo wysokiej jakości treści dostosowane do zapytań wpisywanych przez internautów. Powiedzmy sobie szczerze, że takich stron będzie wytypowanych może 5% z ogółu istniejących, czyli szansa na to, że nasza witryna znajdzie się wśród „szczęśliwców” jest znikoma.

Aktualizacja algorytmu Google

Obecnie każdy może sam sprawdzić, czy jego strona spełnia warunki optymalizacyjne i czy jest zgodna z zaleceniami, jakie stawia Google. Służy do tego publicznie dostępne narzędzie: Mobile Friendly Test. Wystarczy w okienku wpisać adres internetowy serwisu i wcisnąć guzik „Sprawdź”. Jeśli test okaże się pozytywny – wszystko w porządku, witryna będzie uwzględniana w indeksie i będzie oznaczona jako strona „na smartfony”. Jeśli test pokaże wynik negatywny, należy niezwłocznie podjąć kroki zmierzające do zmiany obecnego stanu rzeczy.

Ta rewolucja, nazwana już Mobilegeddonem nastąpi 18 kwietnia 2016 roku. To wówczas zostanie zaktualizowany robot indeksujący treści dla smartfonów i aktualizacja algorytmu Google Mobile-friendly stanie się faktem.

Może zainteresuje Cię temat:  Przykładowy Audyt SEO

Dobrym krokiem będzie kontakt z naszą agencją. Wystarczy wypełnić krótki formularz po prawej stronie. Wspólnie ustalimy zakres niezbędnej optymalizacji strony www, zaproponujemy najbardziej optymalne rozwiązania i pomożemy je wdrożyć. Zapraszamy.

Oceń stronę
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.