Skip to content

Blokowanie dostępu do plików CSS i JS

Od dłuższego już czasu,mniej więcej od połowy 2015 roku największa wyszukiwarka sieciowa, jaką jest Google rozsyła do właścicieli witryn www informację o braku możliwości dostępu do zasobów, w których umieszczone są pliki CSS (arkuszy styli)  i JS (JavaScript), o ile taki dostęp dla botów indeksujących w serwisie występuje. Dotychczas blokowanie dostępu do plików CSS i JS nie miało większego znaczenia dla serwisu i większość właścicieli ignorowała komunikat. Obecnie sytuacja uległa zianie i wskazane jest odblokowanie zasobów. Komunikat tai wygląda tak:

Blokowanie dostępu do plików CSS i JS

i jest wysyłany za pośrednictwem Search Console – na podstawie wyniku raportu „Zablokowane zasoby”. Sam raport został zaimplementowany nieco wcześniej. Czyli pod koniec pierwszego kwartału 2015 roku wiadomo było, że jest tylko kwestią czasu, kiedy to Google będzie brało ten parametr pod uwagę przy ustalaniu wartości indeksowanej witryny.

Blokowanie dostępu do plików CSS – co zrobić?

Problem jest o tyle „popularny”, że występuje praktycznie zawsze w serwisach opartych na najpopularniejszych systemach zarządzania treścią. Czyli takich jak WordPress i Joomla. Systemy te domyślnie dodają części swoich katalogów konfiguracyjnych jako blokowane dla robotów wyszukiwarek. Często również programiści piszący kod strony nie zwracają uwagi na fakt korzystania z plików CSS i JavaScript przez boty i umieszczają te pliki w katalogach blokowanych. To nieświadome działanie może jednak mieć znaczenie podczas eksploatacji witryny, dlatego warto temat rozwiązać. Warto również zastanowić się nad wyborem programisty, aby później nie ponosić dodatkowych, często mocno irytujących kosztów.

Po naprawieniu problemu w perspektywie czasu ilość blokowanych zasobów w witrynie zacznie spadać. Na wykresie w Search Console wygląda to mniej więcej tak:

Zablokowane zasoby

Oznacza to, że naprawiliśmy blokowanie dostępu do pików CSS i JS dla robotów indeksujących naszą stronę www. Nasz serwis ma większe szanse uzyskać lepsze pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania.

Może zainteresuje Cię temat:  Jak zwiększyć rentowność sklepu internetowego

Jeśli potrzebujesz fachowej obsługi z zakresu SEM i/lub SEO ? Zapraszamy, skontaktuj się z nami. Wystarczy mail lub wypełnienie krótkiego formularza obok. Zrobimy profesjonalny audyt SEO Twojej strony www.

Oceń stronę
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.