Skip to content

Landing Page.

Co to jest Landing Page, czyli strona docelowa? Jak ją zrobić skuteczną? Zapraszamy do lektury.

Landing Page – co to jest i jak zrobić?

Landing Page to pierwsza strona (z ang. strona lądowania, strona docelowa), na jaką trafia użytkownik wskutek różnych działań marketingowych podjętych właściciela tejże strony. Taka pierwsza strona może być zarówno częścią większej witryny internetowej, jak również samodzielną czy mikrostroną. Innymi słowy, landing page to taka specyficzna strona www. Najczęściej ma za zadanie nakłonić użytkownika do jakiegoś konkretnego działania. Może to być zakup produktu lub usługi lub też zapisanie się do newslettera. Wszystko zależy od intencji właściciela. W tym artykule zajmiemy się różnymi zagadnieniami dotyczącymi strony docelowej. Zapraszamy do lektury.

Szacowany czas czytania: 27 minut

Do czego jest landing page?

Landing Page to pierwszy kontakt użytkownika z Twoją marką w sieci. Jej głównym celem jest klarowne przekazanie informacji o ofercie, produktach lub usługach, które chcesz promować. Innymi słowy jest to wirtualna wizytówka Twojego biznesu, która ma za zadanie zainteresować odwiedzającego i skłonić go do dalszego działania. Dzięki stronie lądowania możemy znacząco zwiększyć konwersję na postawiony cel, bo to właśnie jest główną funkcją tego typu strony. Może to być zakup produktu, zapis na newsletter, pobranie materiałów informacyjnych czy wypełnienie formularza kontaktowego. Strona docelowa powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby skutecznie prowadzić użytkownika przez proces konwersji, od zainteresowania do wykonania pożądanej akcji.

Co to jest Landing Page 01

Zwróćmy uwagę, że landing page umożliwia targetowanie i personalizację treści w zależności od grupy docelowej, kampanii marketingowej czy innych czynników. Dzięki temu można dostosować przekaz do konkretnych potrzeb i oczekiwań odwiedzających, zwiększając tym samym skuteczność swoich działań marketingowych. Nie zawsze jednak budowa strony docelowej ma sens. Wszystko zależy od branży, w której się poruszamy i oczekiwań marketingowych właściciela marki/firmy.

Jak działa strona docelowa?

Strona docelowa działa jako kluczowe narzędzie w konwersji użytkowników internetowych na Klientów lub Subskrybentów. Jej mechanizm działania jest bardzo prosty. Opiera się na starannie zaplanowanej strukturze i zawartości, które mają za zadanie przede wszystkim skupić uwagę odwiedzającego oraz zachęcić go do podjęcia określonej akcji. Istotne elementy strony, takie jak atrakcyjne nagłówki, wywołania do działania, czytelne formularze kontaktowe oraz wysokiej jakości grafika lub wideo dobiera się i umieszcza na stronie w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć jej efektywność.

Bardzo ważnym aspektem działania strony docelowej jest spójność przekazu z reklamą lub linkiem, który kieruje użytkownika na tę stronę. To właśnie ta spójność buduje zaufanie i zapewnia użytkownikowi komfort dojścia do zamierzonego celu. Gdy użytkownik kliknie na reklamę lub link, oczekuje znalezienia się na stronie, która potwierdza obietnice zawarte w reklamie i prowadzi go do dalszych kroków. Jakie to mogą być kroki? Oto kilka z nich:

 • zakup produktu lub usługi;
 • wypełnienie formularza i zostawienie danych osobowych;
 • zapisanie się do newslettera;
 • założenie konta użytkowania w serwisie;
 • głos w dyskusji.

Dzięki spójności przekazu strona docelowa staje się skutecznym narzędziem konwersji, przyczyniając się znacznie do sukcesu działań marketingowych.

Jakie są rodzaje stron lądowania?

Jak wiemy już, co to są strony lądowania i w jakim celu się je tworzy, omówmy jakie możemy spotkać ich rodzaje. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć, landing page będzie wyglądała inaczej. Będzie również posiadała inną budowę i inne elementy. Wszak to strategicznie zaprojektowane strony, których głównym celem jest skoncentrowanie uwagi użytkownika na konkretnym produkcie, usłudze lub ofercie, oraz zachęcenie go do podjęcia pożądanej akcji. Możemy zatem rozróżnić kilka różnych rodzajów stron lądowania, z których każdy ma specyficzne cechy i służy określonym celom marketingowym. oto kilka z nich:

 • Strony docelowe informacyjne. Stanowią podstawowy rodzaj landing page, które dostarczają użytkownikowi istotne informacje na temat produktu, usługi lub oferty. Ich celem jest przekazanie wartościowych treści i zachęcenie odwiedzającego do dalszych działań, takich jak zakup lub kontakt.
 • Strony docelowe generujące leady. To takie, które skupiają się na pozyskiwaniu danych kontaktowych potencjalnych klientów, jak adres e-mail czy numer telefonu. Często oferują coś w zamian, na przykład e-book, kurs czy konsultację, aby zachęcić użytkowników do pozostawienia swoich danych.
 • Strony docelowe sprzedażowe. Mają za zadanie bezpośrednie promowanie i sprzedaż produktów lub usług. Zawierają szczegółowe informacje na temat oferty, atrakcyjne zdjęcia lub wideo produktów oraz wyraźne wezwania do działania, zachęcające do zakupu.
 • Strony docelowe z ofertą czasową najczęściej wykorzystuje się w kampaniach promocyjnych lub wyprzedażowych, gdzie oferta jest ograniczona czasowo. Ich celem jest wywołanie pilnego działania u użytkowników poprzez podkreślenie limitowanej dostępności lub specjalnej ceny.
 • Strony docelowe z ofertą darmowego okresu próbnego. Będą idealne dla firm oferujących usługi subskrypcyjne lub oprogramowanie. Tego rodzaju strony zachęcają użytkowników do wypróbowania produktu lub usługi poprzez bezpłatny okres próbny.

Odpowiednio dostosowując rodzaj landing page do celów kampanii marketingowej i potrzeb grupy docelowej, można maksymalizować skuteczność działań konwersyjnych i osiągać lepsze rezultaty.

Jaka jest struktura budowy landing page?

Każda strona internetowa posiada pewną stałą strukturę budowy. Podobnie jest w przypadku stron lądowania. Warto zauważyć, że skuteczna strona docelowa jest jak dobrze skomponowana symfonia. Każdy jej fragment, od nagłówka po formularz kontaktowy, pełni ważną rolę w przekazywaniu przekonującego przekazu i skłanianiu użytkowników do podjęcia pożądanej akcji. Dlatego zrozumienie struktury i znaczenia każdego z tych elementów jest niezbędne, aby strona przynosiła pożądane efekty. Oto kluczowe elementy, które tworzą podstawę struktury Landing Page:

Nagłówek.

To pierwsze, co użytkownik zauważy po wejściu na stronę. Powinien być atrakcyjny, zwięzły i precyzyjny, jednocześnie oddając istotę oferty lub przekazu strony. Dobrze dobrany nagłówek może zaciekawić odwiedzającego i zachęcić go do dalszego czytania lub działania.

Treść główna.

W tej części powinna znaleźć się główna część informacyjna, która ma za zadanie przekazać użytkownikowi istotne informacje na temat oferty, produktu lub usługi. Treść powinna być klarowna, zwięzła i atrakcyjna, zachęcając odwiedzającego do podjęcia określonej akcji.

Wezwanie do działania (CTA).

To kluczowy element, który prowadzi użytkownika do pożądanej akcji, takiej jak zakup, zapis na newsletter czy pobranie materiału informacyjnego. CTA powinien być wyraźny, konkretny i zauważalny, zachęcając odwiedzającego do natychmiastowego działania.

Formularz kontaktowy lub zamówienia.

Jeśli celem strony jest pozyskanie danych kontaktowych lub realizacja zamówienia, formularz kontaktowy lub zamówienia powinien być łatwy w użyciu i zminimalizowany pod względem liczby pól do wypełnienia. Im będzie prostszy i bardziej intuicyjny, tym większa szansa na pożądaną konwersję.

Grafika lub wideo.

Dobrej jakości wizualny element strony, taki jak atrakcyjne zdjęcia, grafiki lub wideo, może wzmocnić przekaz i przyciągnąć uwagę odwiedzającego. Poprawnie dobrane grafiki lub filmy wideo mogą również pomóc w budowaniu zaufania i wizualizacji oferty. Pamiętajmy, spora część użytkowników „myśli oczami” ;).

Elementy społecznościowe lub certyfikaty:.

Dodanie elementów społecznościowych, takich jak opinie innych Klientów, otrzymane certyfikaty lub nagrody, mogą dodatkowo zwiększyć zaufanie użytkowników do oferowanej treści. Może również skłonić ich do podjęcia pożądanej akcji.

Warto zapamiętać, że poprawnie zbudowana struktura landing page uwzględnia równowagę między estetyką, treścią i funkcjonalnością. Dąży do maksymalizacji efektywności konwersji i osiągnięcia zamierzonych celów marketingowych. Unikajmy zatem przesycenia jednych elementów nad innymi. Zachowajmy równowagę, umiar i estetykę, a cele będą bliżej, niż się wydaje.

Co to jest Strona docelowa 01

Jak zrobić skuteczny landing page?

Tworzenie skutecznego Landing Page, który przyciąga użytkowników i wspiera osiąganie celów biznesowych przedsiębiorstwa, wymaga zrozumienia podstawowych zasad marketingu internetowego. Jedną z kluczowych teorii, na których opierają się efektywne działania w tym obszarze, jest hierarchia potrzeb według amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa oraz model optymalizacji stron internetowych oparty o teorie autorstwa Bryana Eisenberga, amerykańskiego autorytetu i pioniera w dziedzinie marketingu on-line.

Maslow twierdził, że potrzeby człowieka ułożone są w hierarchiczną strukturę, gdzie spełnienie jednej potrzeby umożliwia zaspokojenie kolejnej. Choć ta teoria pierwotnie dotyczyła ludzkiego zachowania, znalazła również zastosowanie w marketingu internetowym. Eisenberg natomiast wykorzystał teorię Maslowa, tworząc schemat optymalizacji stron internetowych. Składa się on z pięciu etapów – od podstawowych aspektów do bardziej zaawansowanych technik. Dzięki jego wskazówkom, marketerzy internetowi mogą lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania użytkowników online oraz dostosować strategie marketingowe do ich oczekiwań i preferencji.

Opierając się na powyższych teoriach, możemy lepiej zrozumieć, jak stworzyć skuteczny Landing Page, który efektywnie przyciągnie uwagę użytkowników i skutecznie poprowadzi ich do pożądanych przez nas działań. Czyli czym de facto powinna charakteryzować się skuteczna strona docelowa?

Etapy tworzenia skutecznej strony lądowania.

Potrzebny czas: 7 minut

Jak zrobić skuteczną stronę lądowania krok po kroku.

 1. Funkcjonalność.

  Upewnij się, że Twoja strona lądowania działa płynnie i bez żadnych zakłóceń. Testuj wszystkie interaktywne elementy, takie jak formularze kontaktowe czy przyciski CTA, aby użytkownik mógł łatwo nawigować po stronie i podjąć pożądaną akcję.

 2. Zgodność z celem kampanii.

  Przede wszystkim, zdefiniuj cel swojej kampanii marketingowej. Następnie dostosuj treść i układ strony lądowania tak, aby w pełni odpowiadały tym celom. Wszystkie elementy strony powinny jasno i konsekwentnie prowadzić użytkownika do realizacji tego celu.

 3. Skoncentrowanie na użytkowniku.

  Pamiętaj, że strona lądowania powinna być projektowana z myślą o potrzebach i oczekiwaniach użytkowników. Dbaj o czytelność treści, prostotę nawigacji oraz dostosowanie do różnych urządzeń, aby zapewnić pozytywne doświadczenie użytkownika.

 4. Jasność przekazu.

  Twój przekaz powinien być klarowny i zrozumiały od „pierwszego wejrzenia”. Unikaj zbędnych detali i skup się na przekazaniu istotnych informacji w sposób prosty i przystępny dla odbiorcy.

 5. Zachęcający wygląd

  Stwórz atrakcyjny i profesjonalny wygląd landing page, który przyciągnie uwagę odwiedzających i zachęci ich do dalszego interakcji. Wykorzystaj wysokiej jakości grafiki, kolorystykę i układ, aby wizualnie wyróżnić się i budować zaufanie do marki.

 6. Optymalizacja pod kątem SEO

  Na koniec zadbaj o odpowiednią optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, aby zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Zoptymalizuj metatagi, tytuły, opisy oraz ogólny content strony. Implementuj odpowiednio frazy kluczowe związane z Twoją ofertą.

Może zainteresuje Cię temat:  Jak zwiększyć rentowność sklepu internetowego
Skorzystaj z porady eksperckiej SEO

Skorzystaj z porady eksperckiej

Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie internetowej, a nie wiesz od czego zacząć, proponujemy darmową profesjonalną poradę ekspercką. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Odezwiemy się do Ciebie i pomożemy ruszyć z miejsca. Wykonamy audyt strony i wskażemy możliwości rozwoju strony.

Co powinna zawierać strona docelowa?

Tworzenie skutecznej strony docelowej to nie tylko kwestia estetyki, ale równocześnie odpowiedniej strategii i umiejętnego wykorzystania jej kluczowych elementów. Aby osiągnąć sukces w konwersji odwiedzających ją Klientów lub Subskrybentów, warto przeanalizować, jakie elementy powinny znaleźć się landing page’u. Skupiając się na precyzyjnym nagłówku, przyciągającym wezwaniu do działania, odpowiednim formularzu, jakościowej grafice lub wideo oraz czytelnym designie, możemy stworzyć stronę, która efektywnie zaprezentuje przekonującą ofertę i zachęci do działania. W tej części artykułu dokładniej przyjrzymy się się każdemu z tych elementów i ich roli w budowaniu skutecznej strony docelowej.

Precyzyjny nagłówek to podstawa.

Nagłówek na stronie lądowania jest elementem kluczowym. Może zadecydować o pierwszym wrażeniu odwiedzającego i jego dalszych działaniach na stronie. Dlatego powinien być precyzyjny, przyciągający uwagę oraz jednoznacznie komunikować wartość oferty lub przekazu strony. Ale co znaczy, że ma być precyzyjny? Otóż precyzyjny nagłówek to taki, który w jednym zdaniu skupia się na istocie oferty. Czyli jasno określa korzyści dla użytkownika i buduje ciekawość. Dobry nagłówek powinien być krótki, zwięzły i łatwy do zapamiętania, tak aby od razu przyciągnąć uwagę odwiedzającego i zachęcić go do dalszego czytania treści.

Porównując go do pierwszych słów w książce, może być on traktowany jako „hook”, czyli haczyk, który ma za zadanie złapać uwagę czytelnika i zachęcić go do kontynuowania lektury. Dlatego bardzo ważnym jest, aby nagłówek był atrakcyjny, wywołujący emocje i skupiający się na najważniejszym przekazie, którym jest wartość oferty dla Użytkownika. Innymi słowy, precyzyjny nagłówek to taki, który działa jak magnes, przyciągając uwagę użytkownika i zachęcając go do dalszych działań na stronie.

Wezwanie do działania – przycisk call to action.

Kolejnym niezmiernie istotnym elementem landing page jest przycisk call to action (CTA). Powinien sugerować konkretne działanie, które chcemy, aby użytkownik podjął po zapoznaniu się z treścią. CTA powinien być wyraźny, przyciągający uwagę i skoncentrowany na konkretnym celu, np. „Kup teraz”, „Zapisz się”, „Pobierz darmowy egzemplarz”, itp. Przykłady takich przycisków (spróbuj kliknąć 🙂 ):

To właśnie poprzez tego typu przycisk CTA Użytkownik podejmuje pożądaną akcję. Dlatego bardzo ważne staje się jego umiejscowienie i wygląd. Zachęta do działania powinna być umieszczona w strategicznym miejscu na stronie, tak aby była łatwo dostępna i widoczna dla Użytkownika.

Względem reszty strony, przycisk CTA powinien być postrzegany jako taki „kierownik ruchu„, który precyzyjnie kieruje ruchem odwiedzających, prowadząc ich w odpowiednim kierunku, bez zbędnego wahania czy niepewności. Dlatego też ważne jest, aby przycisk ten był jasny, zrozumiały i zachęcający do natychmiastowej akcji, a jego treść i kolor kontrastowały z resztą strony, aby maksymalnie przyciągał uwagę.

Odpowiedni formularz.

Odpowiedni formularz na landing page to również bardzo ważny element. Umożliwia użytkownikom przekazanie swoich danych kontaktowych lub informacji potrzebnych do realizacji zamówienia lub innej pożądanej akcji. Ważne jest, aby formularz był prosty i intuicyjny w użyciu. Nie zawierał zbędnych pól do wypełnienia, ograniczając się jedynie do tych niezbędnych, umożliwiających realizację celu biznesowego. Jednocześnie, należy umieścić przejrzystą informację na temat celu zbierania tychże danych wraz z gwarancją ochrony prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych. Wskazane jest także umieszczenie linku do polityki prywatności, która precyzyjnie określa zasady gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych użytkowników.

Dodatkowo, warto pamiętać o umożliwieniu Użytkownikom wyrażenia zgody na przetwarzanie ich danych oraz zapewnienie możliwości w każdej chwili wycofania tejże zgody. Pamiętajmy, że niezwykle istotne jest również zapewnienie odpowiedniego systemu zabezpieczeń, takiego jak certyfikat SSL, aby chronić dane przed nieautoryzowanym dostępem i manipulacją. Wreszcie, poza funkcjonalnością, należy zadbać o estetykę formularza, aby harmonijnie wpisywał się w całość strony lądowania i nie odstraszał użytkowników swoim wyglądem. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu formularzowi, można zwiększyć skuteczność strony docelowej, zachęcając użytkowników do pozostawienia swoich danych kontaktowych i konwersji.

Jakościowa grafika lub wideo.

Grafika lub wideo na landing page pełnią istotną rolę w kształtowaniu wrażeń użytkowników i przyciąganiu ich uwagi. Dobrze dobrane i wysokiej jakości elementy wizualne mogą skutecznie uzupełnić treść strony, tworząc atrakcyjne wrażenie i wzmacniając przekaz. Istotne jest, aby grafika lub wideo były zgodne z tematyką strony i współgrały z przekazem zawartym w części tekstowej. Na przykład, jeśli strona promuje produkt, warto zadbać o zdjęcia produktu przedstawione w atrakcyjny sposób lub wideo prezentujące jego funkcje i zalety.

Różne rodzaje plików graficznych mogą być wykorzystane na stronie docelowej w zależności od potrzeb i celów. Formaty takie jak JPG, PNG czy GIF oferują różne możliwości i funkcjonalności. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni format, który zapewni wysoką jakość grafiki przy jednoczesnym zachowaniu umiarkowanego rozmiaru pliku, co przyczyni się do szybszego ładowania strony. Ponadto, warto rozważyć optymalizację plików graficznych poprzez kompresję, optymalizację metadanych i inne techniki, które pomogą utrzymać równowagę między jakością a wydajnością.

W kontekście szybkości ładowania strony, istnieje konieczność uwzględnienia wpływu grafiki lub wideo na czas potrzebny do załadowania strony przez użytkownika. Zbyt duże lub niewłaściwie skompresowane pliki mogą spowolnić działanie strony, prowadząc do negatywnego doświadczenia użytkownika i obniżenia wskaźników konwersji. Dlatego istotne jest równoważenie między jakością wizualną a praktycznością, zapewniając optymalne doświadczenie użytkownika bez nadmiernego obciążenia czasem ładowania strony.

Czytelny design.

Oczywisty i zrozumiały design landing page to fundament, na którym opiera się skuteczność komunikacji z Użytkownikiem i realizacja założonych celów biznesowych. Niemal każdy element strony odgrywa rolę w budowaniu spójnego przekazu i kierowaniu uwagi Użytkownika w odpowiednie miejsca. Dlatego istotne jest, aby poszczególne elementy były odpowiednio rozmieszczone. Chodzi o to, aby łatwo przyciągał uwagę i zachęcał do interakcji. Zauważmy, że nawet najmniejsze detale, takie jak kolorystyka, czcionka czy odstępy między elementami, mogą mieć znaczący wpływ na doświadczenie użytkownika i skuteczność konwersji.

W kontekście czytelnego designu, istotnym staje się unikanie rozwiązań, które mogą rozpraszać uwagę Użytkownika lub utrudniać zrozumienie przekazu. Nadmiar tekstu, zbyt duże ilości grafik czy chaotyczny ich układ mogą sprawić, że Użytkownik będzie miał trudności w znalezieniu poszukiwanych informacji lub skorzystaniu z przycisków akcji. Dlatego warto postawić na prostotę i przejrzystość. Wówczas powstanie landin page, która łatwo komunikuje swoją wartość i cel użytkownikom w sposób klarowny i intuicyjny.

Warto tu zauważyć, że twórcy różnego rodzaju szablonów często bazują na sprawdzonych teoriach i zasadach marketingu, jak również badaniach naukowych nad zachowaniami użytkowników. W oparciu o te teorie i badania często projektują szablony, które mają na celu maksymalizowanie skuteczności konwersji poprzez optymalizację doświadczenia użytkownika. Dlatego warto czasami skorzystać z profesjonalnie zaprojektowanych szablonów. Jeśli dobrze wybierzemy, to możemy mieć pewność, że nasza strona docelowa będzie oparta na najlepszych praktykach. A to zwiększy szanse na osiągnięcie zamierzonych celów biznesowych.

Poprawny technicznie landing page.

Bardzo ważnym elementem tworzenia strony lądowania jest zadbanie o jej poprawność techniczną. Nie zawsze zwracamy uwagę na tematy techniczne związane ze stroną internetową, a to poważny błąd. Pomimo, że strona może wyglądać dobrze, bez poprawnego technicznie wykonania może nie osiągnąć zamierzonych celów biznesowych. Na co zatem należy w szczególności zwrócić uwagę? Podpowiadamy poniżej.

Certyfikat SSL.

Wdrożenie certyfikatu SSL dla domeny i korzystanie z protokołu HTTPS to obecnie elementarz jakichkolwiek działań. Bez tego certyfikatu wiodące przeglądarki internetowe (Chrome, FireFox, Opera, Bing) oznaczą Twoją stronę lądowania jako potencjalnie niebezpieczną. Łatwo przewidzieć reakcję użytkowników po wejściu na tak oznaczoną stronę www. Nie powinniśmy również oczekiwać szybkiego powrotu tak zrażonego użytkownika. Dlatego przed włączeniem landing page zadbaj o wdrożenie certyfikatu SSL.

Widok na urządzeniach mobilnych.

To kolejny ważny element całej układanki. Obecnie coraz większa ilość użytkowników sieci przegląda zasoby za pośrednictwem mobilnych urządzeń. Najczęściej są to smartfony. Ale sporą część stanowią również tablety. Warto zerknąć na poniższą tabelkę:

Może zainteresuje Cię temat:  RankBrain wybierze za nas?
Użytkownicy na stronie www ze względu na rodzaj urządzenia 2024 01
Użytkownicy na stronie www ze względu na rodzaj urządzenia w 2024 roku.

W tabelce przedstawione są rzeczywiste ilości użytkowników odwiedzających stronę internetową jednego z naszych Klientów. Zwróćmy uwagę na urządzenia, z jakich ci użytkownicy korzystają. Urządzenia mobilne stanowią większość wszystkich wejść. Jednak największą skuteczność tych wejść stanowią wejścia z komputerów stacjonarnych. Wnioski nasuwają się same. Bez dostosowania strony do widoku na urządzeniach mobilnych, czyli stworzenia responsywnej landing page uruchomianie jej nie ma sensu.

Czas ładowania strony docelowej.

Kolejnym niezmiernie ważnym elementem technicznym poprawnie wykonanej landing page jest optymalizacja jej czasu ładowania. Czas ładowania strony to jeden z ważniejszych wskaźników w ocenie strony przez Google. Możemy sprawdzić czas ładowania swojej strony za pośrednictwem darmowego narzędzia jakie udostępnia Google. Jest to Google PageSpeed Insights. Przykładowy wynik testu strony www wygląda tak:

Wynik audytu szybkości ładowania landing page 01

Od razu doskonale widać, że strona nie do końca spełnia warunki określone przez Google. Jasnym jest, że nie należy za wszelką cenę dążyć do wyniku wyśrubowanego, nie biorąc pod uwagę innych istotnych czynników. Należy wypracować odpowiedni kompromis pomiędzy szybkością wyświetlania a wyglądem i zasobami strony. Wg badań najwyższe parametry współczynników szybkości spełnia jedynie około 15% wszystkich stron.

Pamiętajmy, że na szybkość ładowania strony ma wpływ nie tylko to, w jaki sposób jest napisana, ale również to, na jakim serwerze jest umieszczona. Czyli odpowiedniej szybkości hosting ma zasadnicze znaczenie. Jeśli do tego dodamy lokalizację potencjalnych użytkowników, to ten aspekt nabiera dużej wartości. Jeśli grupa docelowa zawartości landing page jest grupą globalną, to warto wiedzieć ile czasu wyświetla się strona np w Nowym Jorku, czy w Londynie. To właśnie lokalizacja serwera ze stroną ma zasadnicze znaczenie na czas jej ładowania w poszczególnych rejonach świata. Dlatego odpowiedni wybór parametrów serwera hostującego landing page ma ogromne znaczenie.

Optymalizacja SEO strony docelowej.

Optymalizacja SEO strony lądowania (landing page) odgrywa bardzo ważną rolę w skutecznej strategii marketingowej. Jest to proces, który ma na celu zapewnienie, że strona docelowa będzie łatwo odnajdywana przez wyszukiwarki internetowe. To przełoży się na zwiększenie ruchu organicznego oraz konwersji. Wdrażając skuteczną optymalizację SEO, właściciele stron lądowania mogą maksymalizować widoczność swojej oferty w naturalnych wynikach wyszukiwania. A im większa widoczność, tym większa szansa na monetyzację oferty. Na co zatem zwrócić uwagę?

Pierwszym krokiem w optymalizacji SEO landing page jest przeprowadzenie dogłębnej analizy słów/fraz kluczowych. Wybór właściwych słów/fraz, które są związane z oferowanymi produktami lub usługami, pozwoli na trafne dopasowanie treści strony do zapytań użytkowników w wyszukiwarkach. Warto również skupić się na tzw. frazach long tail, czyli mniej popularnych, ale bardziej konkretnych. Frazy takie mogą przyciągać bardziej zainteresowaną i skłonną do konwersji publiczność. Staranne uwzględnienie fraz lub słów kluczowych w treści, nagłówkach, meta tagach oraz linkach wewnętrznych i zewnętrznych pozwoli na efektywne wyróżnienie się w wynikach wyszukiwania i dotarcie do właściwej grupy docelowej.

Szukasz partnera do kompleksowej optymalizacji Twojej witryny? Zaufaj nam.

Kolejnym bardzo istotnym elementem optymalizacji SEO landing page jest dbałość o strukturę i jakość treści (contentu). Strona docelowa powinna być czytelna i atrakcyjna dla użytkowników, a jednocześnie zoptymalizowana pod kątem algorytmów wyszukiwarek. Najważniejsze informacje powinny być wyeksponowane w sposób klarowny i łatwy do zrozumienia, a teksty powinny być dobrze napisane. Pamiętajmy przy tym, aby unikać nadmiernego nasycenia słowami kluczowymi czy ich powtórzeniami. Pamiętajmy, że również elementy graficzne, takie jak obrazy i wideo, powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO. Istotne zatem będą odpowiednie nazwy plików, tagi ALT i opisy, co dodatkowo będzie wspierać pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Przywiązanie uwagi do każdego detalu, zarówno w kontekście użytkownika, jak i algorytmów wyszukiwania, ma niebagatelne znaczenie dla skutecznej optymalizacji SEO.

Analityka strony lądowania.

Analityka Landing Page to nieodłączny element każdej kompleksowej strategii marketingowej w sieci. Umożliwia monitorowanie i ocenę skuteczności strony docelowej oraz działań podejmowanych w celu jej optymalizacji. Istnieje szereg narzędzi analitycznych, które mogą być wykorzystane do zbierania danych i wyciągania wniosków na temat zachowań użytkowników na stronie lądowania.

Jednym z najpopularniejszych darmowych narzędzi analitycznych jest Google Analytics. Dzięki niemu można śledzić ruch na stronie, analizować zachowania użytkowników, takie jak liczba odwiedzin, czas spędzony na stronie czy wskaźniki konwersji. Dodatkowo, Google Analytics oferuje możliwość segmentacji ruchu na podstawie różnych parametrów. To z kolei pozwala na lepsze zrozumienie zachowań różnych grup użytkowników i dostosowanie strategii marketingowej do ich potrzeb. Poprawne skonfigurowanie narzędzia może dostarczyć niezbędnych danych do analizy lub informacji o potrzebie dokonania korekt na stronie.

Warto również wykorzystać narzędzia do testowania A/B, takie jak Optimizely czy Google Optimize. Narzędzia te pozwalają na przeprowadzanie testów różnych wariantów strony docelowej i porównywanie ich skuteczności w realnych warunkach. Dzięki nim można zidentyfikować najlepsze rozwiązania projektowe oraz treściowe, które przyczynią się do zwiększenia konwersji.

Osobną kwestią są narzędzia oferowane przez platformy reklamowe, takich jak Facebook Ads czy Google Ads. Ich wbudowane narzędzia analityczne pozwalają na śledzenie skuteczności kampanii reklamowych, w tym także efektywności stron lądowania, co umożliwia ciągłe doskonalenie i optymalizację strategii marketingowej. Jeśli jedną z opcji pozyskania Klientów jest działalność marketingowa na portalach społecznościowych, to narzędzia te będą nieodzowne.

Pamiętajmy, że wnioski płynące z analizy danych za pomocą różnych narzędzi analitycznych są nieocenione dla właścicieli stron lądowania. Pozwalają na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących optymalizacji treści, projektowania czy strategii marketingowej, co w rezultacie prowadzi do zwiększenia skuteczności i efektywności całej kampanii.

Sprawdzenie poprawności działania.

Jeśli wszystko na stronie lądowania jest już wdrożone, a sama strona posiada docelowy content, to warto sprawdzić, czy aby na pewno wszystko działa prawidłowo. Co znaczy, że landing page działa prawidłowo? Po pierwsze należy sprawdzić, czy wyświetla się bez błędów na różnych przeglądarkach internetowych i na różnych urządzeniach, w tym mobilnych. Należy sprawdzić poprawność działania formularzy, nawet wpisując nieprawidłowe dane. Czy po kliknięciu w odpowiednie miejsca wykonywana jest oczekiwana akcja (np czy guzik powoduje to, co chcemy, aby powodował). Ważnym elementem będzie sprawdzenie, czy skonwertowany lead przechodzi na „Thank You Page” – komunikat lub stronę z podziękowaniem.

Jak pisać teksty na landing page?

Pisanie tekstów na Landing Page to nie tylko sztuka skutecznego przekazywania informacji, ale także strategia, która ma nieocenione znaczenie dla osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania oraz generowania leadów. W tym punkcie spróbujemy skupić się na istotnych elementach prawidłowego i wartościowego contentu. Takiego, który nie tylko przyciąga uwagę użytkowników, ale także skutecznie prowadzi ich do konwersji. Zagłębmy się zatem w kluczowe aspekty pisania tekstów na Landing Page, które mogą przyczynić się do sukcesu kampanii marketingowej.

1. Zrozumienie odbiorcy i celów strony.

Podstawą skutecznego pisania tekstów na Landing Page jest głębokie zrozumienie grupy docelowej oraz celów strony. Należy dokładnie przeanalizować potrzeby, pragnienia i problemy potencjalnych klientów, aby dostosować treści do ich oczekiwań. Teksty powinny być klarowne, zwięzłe i przekonujące, kierując użytkownika do wykonania pożądanej akcji, czy to zakupu produktu, zapisu na newsletter czy wypełnienia formularza kontaktowego.

2. Precyzyjne i atrakcyjne nagłówki

Nagłówki są jednym z najważniejszych elementów Landing Page. Mają za zadanie wyróżnić się, zainteresować użytkownika i skłonić go do dalszego czytania. Powinny być krótkie, zwięzłe i jasne, zawierające główne korzyści, jakie użytkownik może uzyskać korzystając z oferty. Precyzyjnie dobrane nagłówki mogą przyciągnąć uwagę odwiedzającego i zachęcić go do kontynuowania interakcji ze stroną.

3. Skupienie się na korzyściach dla użytkownika.

Teksty na Landing Page powinny skupiać się na korzyściach, jakie użytkownik może uzyskać korzystając z oferowanych produktów lub usług. Ważne jest, aby podkreślać konkretne rozwiązania problemów lub spełnienie potrzeby Klienta. To sprawi, że oferta stanie się bardziej atrakcyjna i przekonująca. Przekazywanie wartościowych informacji i rozwiązującego problemu contentu może skutecznie zwiększyć zaangażowanie użytkowników i generować więcej leadów.

4. Zastosowanie jasnego i zrozumiałego języka.

Treści tekstowe na Landing Page powinny być napisane prostym językiem, zrozumiałym dla szerokiego grona odbiorców. Unikajmy zatem języka fachowego i skomplikowanych terminów, które mogą być niejasne dla potencjalnych klientów. Jeśli jest to niemożliwe, to postarajmy się o ich wyjaśnienie w treści. Jasność i klarowność w komunikacji są nniezbędne dla efektywnego przekazywania informacji i zachęcania użytkowników do podjęcia pożądanej akcji.

5. Wykorzystanie elementów wizualnych i formatowania.

Oprócz czystego tekstu, warto również wykorzystać elementy wizualne, takie jak grafiki, obrazy czy wideo, aby uatrakcyjnić stronę. Aby lepiej przekazać to, co chcemy, aby było przekazane. Również odpowiednie formatowanie tekstu ma znaczenia. Podkreślenia, listy punktowane czy pogrubienia, mogą pomóc w uwypukleniu najważniejszych informacji i ułatwić użytkownikom szybkie przyswojenie treści.

Wnioski płynące z analizy powyższych elementów są jednoznaczne – skuteczne teksty na Landing Page stanowią fundament udanej strategii marketingowej w sieci. Dbałość o precyzję, jasność i wartościową treść, wsparta odpowiednimi narzędziami analitycznymi, przekłada się na zwiększenie widoczności, zaangażowania użytkowników oraz konwersji. Dlatego też, przygotowując teksty na stronę lądowania, pamiętajmy o ich istotnym wpływie na sukces całej kampanii. Nie bagatelizujmy znaczenia profesjonalnego i skutecznego contentu.

Oceń, czy artykuł okazał się pomocny. Twoja ocena ma dla nas znaczenie.

5/5 - (3 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.