Skip to content

Optymalizacja obrazów pod SEO

Optymalizacja obrazów jest obowiązkowa zawsze wtedy, kiedy publikujesz grafikę. Niezależnie od tego, czy jesteś blogerem, posiadasz stronę firmową, czy publikujesz jakiekolwiek treści, to zawsze jest dylemat: czy rzeczywiście trzeba publikować obrazek? Otóż odpowiedź brzmi tak, zawsze należy opublikować co najmniej jeden obraz. W tym artykule postaram się wyjaśnić jak w pełni zoptymalizować publikowane obrazy pod kątem SEO.

Zawsze należy publikować obrazy.

Głównym zadaniem prawidłowo opublikowanych obrazów jest pomoc czytelnikowi (internaucie) w zrozumieniu treści. Tym samym każda treść okraszona zdjęciami czyta się łatwiej. Zawsze można zilustrować na wykresie lub diagramie to, co ma się na myśli i nie używać mocno rozbudowanych zdań. Krótko, zwięźle, na obrazku… Dlatego jeśli chcesz, aby Twój artykuł był bardziej atrakcyjny – bezwarunkowo zamieszczaj w nim obrazy. Tym bardziej, że w udostępnionej przez Google wizji rozwoju wyszukiwarek, wyszukiwanie wizualne będzie coraz ważniejsze. A to w perspektywie czasu może w znacznym stopniu przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie. W ostatnich miesiącach Google wdrożyło całkowicie nowy interfejs wyszukiwania zdjęć, przez co coraz lepiej wie, co faktycznie znajduje się na zdjęciach. Ponadto Google potrafi już stwierdzić, czy dany obraz pasuje do kontekstu opublikowanej treści.

Optymalizacja obrazów pod SEO

Wynik wyszukania obrazków dla frazy „lecący ptak”.

Jakie zdjęcie wybrać ?

Optymalizacja obrazów zaczyna się od prawidłowego wyboru zdjęcia lub zdjęć przeznaczonych do publikacji. Zasadą nadrzędną, o której nie powinienem nawet pisać, jest to, aby publikować zdjęcia własne, zrobione przez siebie, nigdzie wcześniej nie publikowane. Zdjęcia kopiowane z innych miejsc nie mają żadnej wartość dla naszej strony. Ich publikowanie (poza złamaniem praw autorskich) może przynieść dla naszej witryny więcej szkody niż pożytku. Drugim atrybutem przy wyborze zdjęcia powinien być jego temat. Powinien być tożsamy z tematem artykułu. Przypadkowe zdjęcie, nie związane z tematem również nie przyniesie pożądanego efektu. W przypadku braku możliwości uzyskanie własnych zdjęć, możesz skorzystać ze specjalnych portali oferujących zdjęcia. Unikaj nie swoich zdjęć przedstawiających nieznane Ci osoby.

Może zainteresuje Cię temat:  Szybkość ładowania strony czynnikiem rankującym

Przygotowanie obrazów do publikacji.

Po uzyskaniu odpowiedniego obrazu / zdjęcia (lub obrazów / zdjęć) należy do odpowiednio zoptymalizować. Najważniejsze jest prawidłowe nadanie nazwy dla obrazka. Powinno być zgodne z frazą kluczową publikowanej treści. Wówczas bez głębszej analizy Google będzie się orientował co obraz przedstawia i będzie mógł go odpowiednio zindeksować.

Przykład: Jeśli piszesz artykuł o dobrej mieszance herbat i posiadasz zdjęcie tejże mieszanki, to plik ze zdjęciem nie powinien nosić nazwy typu DSC_234736.jpg, tylko Dobra mieszanka herbat.jpg, gdzie fraza „dobra mieszanka herbat” jest frazą kluczową publikacji.

Optymalizacja obrazów pod SEO to również odpowiedni rozmiar zdjęcia. Obecnie czas ładowania strony ma dość istotne znaczenie, więc i „ciężar” obrazków zamieszczonych na stronie ma na to wpływ. Częstym błędem spotykanym podczas wykonywania audytu SEO jest zamieszczanie ogromnych rozmiarów zdjęcia, a wyświetlanie ich miniaturek. Powoduje to konieczność załadowania całego obrazu, co znacznie spowalnia wczytywanie całej podstrony. Warto przed opublikowaniem obrazka odpowiednio skorygować jego rozmiar. Jednak to nie wszystko. Zmniejszenie rozmiaru obrazu nie zawsze zmniejsza maksymalnie jego „ciężar”. Warto skorzystać jeszcze z opcji skompresowania bezstratnego. Służą do tego liczne dostępne na rynku narzędzia. Przykładem może być JPEGmini:

Optymalizacja obrazów pod SEO JPEGmini

Strona projektu JPEGmini.

Publikowanie obrazów.

Tak przygotowany obrazek jest gotowy do opublikowania. Istotnym jest, aby umieścić go w miejscu, w którym tekst jest tożsamy tematycznie z treścią obrazka. Równoważymy w ten sposób ważność tekstu i obrazka. Po opublikowaniu warto również obrazek podpisać. Okazuje się, że ludzie wycinający obrazki robią to wraz z ich opisem. To przekłada się na zwiększenie interakcji czytelników. Tym samym na wartość naszej publikacji. Ponadto należy pamiętać o dodaniu do obrazka tekstu alternatywnego zawierającego frazę kluczową publikacji.

SEO zdjęć – podsumowanie.

 • Wybierz odpowiedni obraz, pasujący do treści tekstu;
 • Dopasuj wymiary obrazka do wymagań witryny;
 • Wybierz odpowiednią nazwę pliku obrazka;
 • Zmniejsz bezstratnie rozmiar pliku obrazka;
 • Użyj atrybutu ALT i innych możliwych;
 • Dodaj podpis pod obrazkiem, jeśli to możliwe;
 • Dodaj obrazki do mapy witryny;
 • Wyrównaj obrazki względem tekstu.
Może zainteresuje Cię temat:  Jak zwiększyć rentowność sklepu internetowego

Napisz – chętnie zajmiemy się Twoim serwisem.

Uzupełnij poniższy formularz jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej lub ustalić szczegóły audytu SEO swojej strony www. Wysłanie formularza nie wiąże się z żadnymi kosztami.

  Wybierz odpowiedni temat

  Treść wiadomości

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych. Administratorem danych osobowych jest MGMedia.eu Sp. z o.o. ul. Świętokrzyska 124/20, 80-180 Gdańsk, NIP: 5833169895.

  5/5 - (1 vote)
  Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
  Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.