Skip to content

RankBrain wybierze za nas?

RankBrain sam w sobie jest już dość starym pomysłem na to, aby podnieść jakość wyświetlanych propozycji w naturalnych wynikach wyszukania dla zapytań bardziej złożonych, niż pojedyncze słowa, czy frazy kluczowe. Dotychczas w większości zapytań w wyszukiwarce używano języka pisanego. Z natury leniwi ludzie wymyślali skrócone zapytania dotyczące bardziej złożonych aspektów, wpisując frazy kluczowe lub słowa kluczowe. Algorytm wyszukiwarki analizujący treści stron www mógł znaleźć wpisane przez internautę frazy kluczowe i zaproponować witrynę, w której contencie napotkał szukane słowo, czy frazę. Przez wiele lat algorytm miał się dobrze, ludzie wpisywali, a Google szukał i wyświetlał. Sielanka.

Dlaczego właśnie RankBrain?

Niestety, albo i stety – w zależności po której stronie siedzimy, dynamiczny rozwój mobilnego internetu, oraz jakości urządzeń mobilnych – smartfonów, czy tabletów tę sielankę przerwał. Oto okazało się, że lawinowo rośnie liczba zapytań nie pisanych, a mówionych. Tak zrodził się Voice Search – całkowicie nowy segment optymalizacji stron www. A to spowodowało zmianą w zapytaniach. Do lamusa przechodzi dotychczas znane wyszukiwanie po frazach czy słowach kluczowych. Ludzie mówiąc, w tym samym czasie są w stanie zapytać wyszukiwarkę frazą 3-4 krotnie dłuższą.  I to się internautom podoba…

RankBrain

Na odsiecz tak pytanej wyszukiwarce wychodzi Google z RankBrain – sztuczna inteligencja w wyszukiwaniu. Trendów nie da się już odwrócić.

Na konferencji SMX Advanced w Seattle, USA, która miała miejsce 22 czerwca 2016 roku poświęcono zagadnieniu RankBrain wiele miejsca. Gary Illyes opisuje to tak:

If this is easy, I’m in trouble. I will stick to what we said — basically, it’s a ranking factor. It’s part of machine learning. (Asks who knows what machine learning is.) It’s something that tries to identify patterns and bucket data. It looks at data about past searches and based on what worked well for those searches, it will try to predict what will work best for a certain query. This works best for long-tail queries and queries we’ve never seen.

Tendencja jest nieodwracalna. Nam, jako ludziom odpowiedzialnym za dobrą kondycję stron www naszych Klientów nie pozostaje nic innego, jak dostosować się do wdrażanych rozwiązań. Myślę, że jak dotychczas znajdowały się rozwiązania, tak teraz również się znajdą… 😉

Oceń stronę
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.