Skip to content

Trendy SEO 2016

Rok 2015 i pierwszy kwartał 2016 już definitywnie za nami. Przed nami prawie cały rok. Wielu z Was zapewne zastanawia się jakie trendy SEO 2016 będą na topie? I jak one wpłyną na pozyskiwanie wartościowego ruchu z Google. Innymi słowy, co zrobić, aby prawidłowo i skutecznie zoptymalizować swoją witrynę dla osiągnięcia dobrego rezultatu?
Wydaje się, że kluczową kwestia w roku 2016 będzie dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych, czyli tak zwana jej responsywność. Już od kwietnia zeszłego roku funkcjonuje poprawka do algorytmu Google przyznająca strono mobilnym status „mobile friendly„. Zatem kluczowe stało się dostosowanie jej do możliwości różnych rozdzielczości ekranu, zapewniając przy tym komfort nawigacji i szybkość wyświetlania mediów.

Ruch Mobile Google

Z wszelkich dostępnych badań i wskaźników światowych wynika, że ruch z urządzeń mobilnych przekroczył już ruch z urządzeń stacjonarnych. Trochę na szczęście, w Polsce aż tak jeszcze nie jest. Obecnie ruch ten stanowi około 50% całości ruchu generowanego z wyników wyszukiwania. Przykładowy stosunek jednych do drugich przedstawia poniższy wykres:

Ruch mobilny z Google

Na wykresie doskonale widać, jak sporą część wszystkich odwiedzin (kolor niebieski) stanowią odwiedziny z urządzeń mobilnych (kolor pomarańczowy). Można powiedzieć, że taka ilość osiągnęła już wartość krytyczna, przy której ekonomicznie uzasadnione staje się wdrożenie na stronie firmowej zasad responsywności, aby strona osiągnęła wysokie pozycje w indeksie mobilnym Google.

Wygoda użytkowników mobilnych

W nadchodzącym roku istotnym staje się również takie zaprojektowanie witryny, aby zapewniła dobre wrażenie dla użytkownika bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta. User Experience to nie tylko ładny wygląd. To przede wszystkim ergonomia strony umożliwiająca intuicyjne poruszanie się po niej, estetyczna, nie powodująca irytacji internauty mobilnego. Optymalnie ułożone przyciski nawigacji, szybkość wgrywania się zdjęć, odpowiednie linkowanie wewnętrzne – to wszystko pozwoli poprawić współczynnik konwersji. A co najważniejsze, przyczyni się do ponownych odwiedzin, co jest niezmiernie istotne w przypadku sklepów internetowych.

Mobile MGMedia.eu

Dobrze „skrojona” witryna będzie chętniej odwiedzana, ale i polecana (linkowana) na przykład w mediach społecznościowych. Podczas projektowania nowych stron www staramy się kłaść szczególną uwagę na ergonomię i łatwość nawigacji. Nie mniej również na aspekty bardzo istotne „od zawsze” w optymalizacji stron www. Między innymi na: przyjazne adresy URL podstron, struktury nawigacyjne breadcrumb, hierarchiczny układ podstron w witrynie, intuicyjny podział na kategorie, unikalne treści i media, odpowiednie zagnieżdżenie fraz kluczowych na podstronach i ich linkowanie w obrębie serwisu i wiele innych.

Może zainteresuje Cię temat:  Blokowanie dostępu do plików CSS i JS

Kontrola wyników w SERP

Obecnie, jak wspominaliśmy we wcześniejszych wpisach, Google postanowiło zmienić nico układ strony wyświetlającej wyniki wyszukania danej frazy. Oprócz standardowych reklam (AdWords), pojawił się podział na wyszukiwarki dóbr pierwszej potrzeby (restauracje, hotele, noclegi, połączenia lotnicze czy kolejowe). Do tego mapy firm działających na rynku lokalnym, wyszukiwarki grafiki, wyświetlenia filmów publikowanych na YouTube, repertuar kin i teatrów w okolicy, czy ceny szukanego produktu w sklepach działających na danym obszarze. W tym natłoku różnorodności coraz trudniej jest pozyskać ruch z naturalnych wyników wyszukiwania. Te wyniki zaczynają schodzić na plan dalszy, czyli nieco niżej. Już sama zmiana sposobu wyświetlania reklam AdWords (pisaliśmy o tym tu) i dodania jednej pozycji na górze ekranu powoduje obniżenie początku wyświetlania naturalnych wyników. Dobrym przykładem zmian jest poniższa grafika przedstawiająca wyniki wyszukiwania dla zapytania „hotel Gdańsk„:

Trendy Seo 2016

Doskonale widać w jaki sposób wyświetlają się informacje dotyczące noclegu w hotelach. Użytkownik oprócz nazwy hotelu może od razu zobaczyć cenę pokoju oraz jego wnętrze. Może posegregować wyniki według ceny, oceny, czy klasy hotelu, or razu widzi je na mapie. Wszyscy się zgodzimy, że trendem jest wyświetlenie jak największej ilości informacji w jak najbardziej zminimalizowanej formie. Niemniej to wszystko powoduje, że wyniki organiczne (te, na których nam najbardziej zależy) wyświetlają się coraz niżej. To powoduje, że są trudniej zauważalne dla potencjalnego użytkownika. To z kolei powoduje coraz większa stratę dla właścicieli witryn, które się nie rozwijają zgodnie ze wskazówkami podawanymi przez Google.

Dlatego istotne jest, aby w nadchodzącym roku nie poprzestać tylko i wyłącznie na tym, co zostało osiągnięte dotychczas w kwestii pozycjonowania strony. W nadchodzącym okresie te działania zdecydowanie nie wystarczą. Pamiętać należy przy tym, że konkurencja w każdej branży w Polsce jest już silna i szybko może się okazać, że zostaliśmy zepchnięci do defensywy.

Może zainteresuje Cię temat:  Google Search Console - jak używać?

Trendy SEO 2016 w punktach:

wprowadzenie dla stron www kryteriów „mobile friendly”
aktualizacja wytycznych dla webmasterów
ergonomiczna nawigacja strony
przyjazne adresy url podstron
odpowiednie tagowanie mediów
wdrażanie danych strukturalnych
konfiguracja i aktualizacja w Google Moja Firma
content podstron ukierunkowany na zapytania long tail

Wymienione wyżej Trendy SEO 2016 oraz wiele innych, bardzo ważnych aspektów jest branych pod uwagę podczas przeprowadzonego audytu SEO, do którego serdecznie zachęcamy. Nie warto czekać, gdyż wprowadzenie zalecanych zmian trwa, a czas w tym momencie nie będzie sprzymierzeńcem. Wystarczy wypełnić króciutki formularz zamieszczony obok. Zapraszamy do współpracy.

Oceń stronę
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.