Skip to content

Voice Search przyszłością branży SEO?

Voice Search w Google wkrótce może stać się standardem wyszukiwania. Niezmienny od kilkunastu miesięcy trend wzrostowy zapytań zadawanych z urządzeń mobilnych wymusił na Google najpierw wprowadzenie w zeszłym roku czynnika rankingowego „mobile friendly„, a teraz wymusza udoskonalenie i udostępnienie możliwości wyszukiwania za pomocą języka mówionego. O ile sama funkcjonalność była dostępna dla użytkowników przeglądarki internetowej Chrome już od dawna, o tyle teraz ma być powszechna. I to wszystko w języku polskim. Co to oznacza dla całej branży SEO? Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany.
Oczywiście, jak zawsze, nie będzie to zmiana z dnia na dzień. Nie da się bowiem dostosować opublikowanych treści do nowego sposobu zapytań użytkowników.

Jest to kombinacja programowej syntezy mowy dla obsługiwanego języka typu Text-to-Speech (TTS) i procesu naturalnego przetwarzania danego języka (Natural Language Processing) w celu jak najbardziej właściwego zrozumienia sensu zapytania wypowiedzianego przez użytkownika. Następnie system przeszuka zapisane w zasobach informacje i wyświetli jego zdaniem najtrafniejsze wyniki. Pomocne w wyświetleniu wyników będzie również trafne określenie intencji użytkownika i kontekstu jego zapytania na podstawie wcześniej dokonanych zapytań. Wszystko wskazuje zatem, że taki widok wyszukiwarki powoli przechodzi do lamusa.

Google Voice Search

Jak to zwykle bywa w naszej branży „nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie„. Czyż nie tak zazwyczaj brzmią odpowiedzi na pytania zadawane przez Klienta? 😉 Podobnie jest i teraz. Dopóki wyszukiwanie głosowe nie stanie są popularne i powszechne w Polsce (bo w USA już jest !) nie będzie empirycznych dowodów na to, czy zmiany zaimplementowane w naszej witrynie www odnoszą spodziewany skutek. Należy pamiętać, że zapytania głosowe będą sporo dłuższe i dokładniejsze, niż zapytania pisane. Łatwiej bowiem zadać pytanie mówiąc, niż zastanawiać się nad tym, jaka frazę wpisać w okienko wyszukiwarki. Dodatkowo na znaczeniu zyskają słowa najczęściej używane przez użytkowników poszukujących informacji. Czyli: „jak, komu, gdzie, kiedy, co, kto, dlaczego, w jaki sposób, ile kosztuje, itd”. Można zatem spodziewać się wzrostu pozycji stron pozycjonowanych systemem „long tail” oraz części witryn w których mocną stroną jest dział „Pytania i odpowiedzi” (Questions & Answers).

Nasza agencja od zawsze stosuje takie właśnie metody pozycjonowania, nasi Klienci zatem nie maja powodu do niepokoju. Ich strony internetowe zapewne zyskają na wartości po wprowadzeniu zmian. Jeśli uważasz, że Twoja strona www nie spełnia podstawowych wytycznych Google, albo nie wiesz jaka jest sytuacja Twojej witryny – skontaktuj się z nami. Chętnie przeanalizujemy Twój serwis internetowy pod kątem pozycjonowania long tail.

Oceń stronę