Skip to content

Wpływ bezpiecznego połączenia na pozycje w Google

Od jakiegoś już czasu dostaję pytania o wpływ bezpiecznego połączenia na uzyskiwane pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Poniżej postaram się przedstawić zagadnienie związane z bezpiecznym połączeniem po protokole https, aby każdy z Was mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie, bądź nie certyfikatu bezpieczeństwa dla swojej witryny.

Co to jest protokół HTTPS ?

Https (z ang. HyperText Transfer Protocol Secure) to protokół komunikacyjny umożliwiający bezpieczne połączenie przeglądarki internetowej użytkownika z serwerem hostującym daną stronę internetową. Gwarantuje też bezpieczne przesyłanie danych wrażliwych, takich jak imię i nazwisko, adres zamieszkania, czy numer karty kredytowej. W przeciwieństwie do nieszyfrowanego protokołu ( http:// ), obecnie jeszcze używanego przez znaczną większość witryn internetowych, połączenie poprzez https:// znacznie podnosi wiarygodność podmiotu je stosującego.
Wszystkie dane, które są przesyłane do i z  sieci za pomocą protokołu HTTPS chroni protokół TLS (Transport Leyer Security). Charakteryzuje się trzema głównymi warstwami zabezpieczeń. Są to:

  • Szyfrowanie danych – przesyłane dane w obie strony są zaszyfrowane. Uniemożliwia to, lub bardzo mocno ogranicza niebezpieczeństwo przechwycenia danych przez osoby niepowołane.
  • Integralność danych – podczas transmisji wykrywane się celowe i niecelowe zmiany i uszkodzenia danych.
  • Uwierzytelnienie – Daje pewność Internaucie, że połączył się z odpowiednią witryną, chroni przed atakami typu „man in the middle”.

Czy zmiana protokołu będzie miała wpływ na pozycje strony w Google?

Jak to zwykle jest w świecie SEO – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko jednak wskazuje na to, że Google wprowadził do stałego zestawu rankującego strony punkt dotyczący protokołu wykorzystywanego przez tę stronę. Innymi słowy fakt korzystania z połączenia szyfrowanego na pewno zostanie przez Google odnotowany. Strona dostanie „plusik”. Niemniej należy wiedzieć, że ten jeden wskaźnik jest jednym z ponad 200 wskaźników mających wpływ na kondycję witryny. Czyli, póki co rodzaj protokołu kluczowy nie będzie. Oczywiście jest jeszcze aspekt sposobu informowania użytkownika o sposobie połączenia z witryną. W nowej wersji przeglądarki internetowej Chrom 56 informacja taka będzie bardzo czytelna:

Wpływ bezpiecznego połączenia na pozycje w Google

Jak widać na załączonym obrazku – informacja dla użytkowania jest czytelna i sugerująca dalsze postępowanie. Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdzie użytkownik poda swoje dane osobowe po przeczytaniu informacji o niebezpieczeństwie. Dlatego pomimo tego, że wdrożenie certyfikatu SSL dla domeny nie będzie miało strategicznego znaczenia w kwestii pozycji strony w wynikach wyszukiwania, to będzie miało decydujący wpływ na pozyskanie nowego Klienta.

Może zainteresuje Cię temat:  Przykładowy Audyt SEO

Zapraszamy bardzo serdecznie do naszej agencji w celu omówienia możliwości wdrożenia certyfikatu dla Państwa witryny internetowej.

Oceń stronę
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.