Skip to content

Meta tagi

Meta tagi

Masz już swoją stronę internetową, sklep internetowy lub blog, a nie wiesz co to są meta tagi? Oznacza to, że Twoja strona internetowa nie ma szans na uzyskanie wysokich pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwarek. Bardzo ważnym jest, abyś możliwie szybko uzupełnił swoją wiedzę na ten temat. Poprawne wykorzystanie znaczników „meta” pozytywnie wpłynie na wiele właściwości Twojej witryny. Przede wszystkim na pozycjonowanie strony. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz posiadać niezbędną minimalną wiedzę na temat meta tagów.

Czego dowiesz się o meta-tagach?

  1. Co to są meta tagi?
  2. Jak wprowadzić meta tagi?
  3. Jakie długie powinny być meta tagi?
  4. Czy stosować nazwę domeny w znacznikach meta?
  5. Dlaczego wyszukiwarki zmieniają treść meta tagów?
  6. Czy warto zachęcić do działania w tagu description?
  7. Wpływ znaczników <meta> w procesie pozycjonowania.
  8. Dlaczego są takie ważne?
  9. Jak dodawać meta tagi do strony www?

Co to są meta tagi?

Meta tagi lub inaczej meta znaczniki to nic innego jak parametry języka HTML opisujące stronę www, znajdujące się w kodzie strony, dające polecenia i informacje robotom indeksującym wyszukiwarek oraz przeglądarkom internetowym. Innymi słowy to ukryte dane, których nie widzą użytkownicy odwiedzający stronę. Ale są czytane przez przeglądarki i roboty wyszukiwarek. Najczęściej umieszczane są w sekcji < head > kodu strony. Można wyróżnić kilka grup meta tagów w związku z funkcjami jakie pełnią.

Meta Tagi 01

Pierwszą grupę stanowią informacje dla wyszukiwarek. Dotyczą wewnętrznych czynników optymalizacji witryny. W szczególności są to:

  • Title – jest tytułem strony, jest to najważniejszy meta-tag informacyjny o zawartości strony. Ten tag wyświetla się w pasku tytułu przeglądarki, a także jako nagłówek w wynikach wyszukiwania. Powinien być krótki, ale opisowy i zawierać główne słowa kluczowe dotyczące treści strony.
  • Description – to inaczej krótki opis zawartości strony. Wykorzystywany bywa przez wyszukiwarki jako fragment opisu wyświetlany w wynikach wyszukiwania. Pomaga użytkownikom zrozumieć, o czym jest strona, zanim na nią wejdą. Treść tego tagu wyświetla się w naturalnych wynikach wyszukiwania.
  • Keywords stanowi zbiór słów kluczowych, które odzwierciedlają zawartość tejże strony. Obecnie ten tag nie jest oficjalnie wykorzystywany przez przeglądarki, ale warto wiedzieć, że takowy istnieje.
  • Robots – to zbiór parametrów określających sposób indeksowania strony, bardzo istotny dla robotów indeksujących. Informuje roboty wyszukiwarek, czy mają indeksować stronę, czy też nie. Może zawierać wartości takie jak „index” (indeksuj) lub „noindex” (nie indeksuj).

Drugą grupę stanowią polecenia dla przeglądarki internetowej, ułatwiające wyświetlanie strony w zależności od tego, jaką przeglądarka się posługujemy:

  • content-type określa kodowanie znaków używanych w content’cie strony;
  • content-language jest parametrem określającym podstawowy język używany na stronie www;
  • cache-control zawiera parametry zapisywania witryny w pamięci podręcznej;
  • refresch umożliwia automatyczne przekierowanie użytkownika na inną stronę lub odświeżenie bieżącej strony po określonym czasie.
Może zainteresuje Cię temat:  Linki afiliacyjne

Jak wprowadzać meta tagi?

Po tym jak wyjaśniliśmy czym są meta tagi i na jakie grupy je dzielimy warto wiedzieć jak je prawidłowo robić. Jest to niezmiernie istotna umiejętność, bo ma bardzo duży wpływ na sposób indeksowania strony. Wielu początkujących użytkowników nie wie jakie są ograniczenia meta danych. A warto znać te parametry i stosować na swoich stronach.
Długość meta tagów <title> i <description> jest ograniczona odpowiednio do około 60 i 150 znaków ze spacjami. Warto zwrócić uwagę, aby nie przekraczać tych wartości. Co prawda parametry te są zmienne i różne dla różnych wyszukiwarek, to najważniejsza z nich – Google – obecnie wyświetla około 155 znaków w swoich opisach. Natomiast inne wyszukiwarki – około 165. Dla bezpieczeństwa warto zastosować wartości rekomendowane przez Google. Dla stron wyświetlanych w mobilnych wynikach wyszukania wartości te mogą być inne Przykładowo description dla Google dla wersji mobilnej nie powinien przekraczać 120 znaków ze spacjami. Istotne jest to, że te dwa znaczniki są widoczne dla użytkowników. Dlatego są tak ważne. Źle dobrany tag może zniechęcić internautę do kliknięcia w wyświetlony wynik. I przeciwnie, dobry, zachęcający tag może zachęcić do jego kliknięcia.

Czy stosować nazwę domeny w znacznikach meta?

Zastosowanie nazwy domeny w mata danych nie jest wskazane. Choć sporadycznie zastosowana nazwa domeny nie powinna przynieść negatywnych skutków. Zauważmy, że nazwa domeny wyświetla się nad znacznikiem title. To w zupełności wystarczy, aby internauta mógł się zorientować o jaką domenę chodzi. Dostępną ilość znaków warto wykorzystać w sposób bardziej efektywny. Czyli na przekazanie użytkownikom najważniejszej informacji – o czym jest strona i nakłonieniem do działania. Poniżej przykładowy wynik wyświetlenia strony internetowej z informacją o nazwie domeny oraz mata danymi TITLE i DESCRIPTION dla strony popularnej gazety informacyjnej.

Meta tagi 03

Dlaczego wyszukiwarki zmieniają treść meta tagów

Zapewne czasami spotkaliście się z sytuacją, że w wynikach wyświetla się inny tekst niż ten, który ustawiliśmy w meta tagu. Dzieje się tak z dwóch różnych powodów. Pierwszym z nich jest ogólna reputacja strony. Im mniejsza, tym częściej mamy do czynienia z taką właśnie sytuacją. Roboty wyszukiwarki starają się lepiej dopasować opis na konkretne zapytanie internauty. Czerpie wówczas informacje z contentu strony. Czasami zdarza się, że zaczerpnie dwa zdania do siebie nie pasujące. Dlatego warto zatem dbać o wysoką reputację. Drugim przypadkiem jest błędnie zrobiony opis meta. Nie odpowiadający treści opublikowanej na stronie. Wówczas należy poprawić treść opisu meta.

Może zainteresuje Cię temat:  Błąd HTTP 500

Czy warto zachęcić do działania w tagu description?

Każda zachęta internauty do działania jest dobra. Im bardziej skuteczna, tym lepiej. Dlatego warto w opisie description stosować zachęty do podjęcia działań. Najczęściej stosowaną jest zachęta do kliknięcia w link i wejścia na stronę. Najczęściej używa się do tego wyrazów zachęcających takich jak: sprawdź ofertę, zobacz, dowiedz się więcej, poznaj, etc. Im skuteczniej sformujemy opis w meta description – tym częściej internauci będą klikać w link do naszej strony. A im częściej będą klikać, tym lepszą ocenę dostanie nasza witryna.

Wpływ znaczników <meta> w procesie pozycjonowania

Znaczniki meta w pozycjonowaniu pełnią zasadniczą funkcję. W skrócie informują roboty i użytkowników o czym jest podstrona. Dlatego ważnym jest, aby używać fraz kluczowych, które są zgodne z treścią (contentem) strony. Jeśli strona jest o wiatrakach, to nie należy używać fraz związanych z balonikami. Należy przy tym pamiętać, że samo użycie poprawnych fraz w meta tagach nie zapewni wysokich pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Należy równolegle podjąć szereg innych działań. Jeśli chcesz profesjonalnie pozycjonować swoją witrynę to zachęcamy do kontaktu z nami. Wykonamy audyt SEO strony i podpowiemy jakie jeszcze działania należy podjęć, aby zapewnić wysokie miejsca wśród naturalnych wyników. Jednakże poprawne znaczniki meta to kwestia podstawowa.

Meta tagi 02

Dlaczego są takie ważne?

Znaczniki meta (title i description) są istotne z dwóch podstawowych powodów. Ich prawidłowe użycie daje szansę na zwiększenie współczynnika klikalności. Im ten współczynnik jest wyższy, tym lepiej oceniana jest strona. Drugim powodem jest trafność dostarczenia informacji, której oczekuje internauta. Wówczas dłuższy będzie czas spędzony na stronie w celu przyswojenia treści tam zawartych. A czas poświęcony na przeglądaniu zawartości strony to kolejny czynnik podnoszący lub obniżający wartość całej witryny.

Jak dodawać meta tagi do strony www?

Jest wiele sposobów dodawania znaczników meta do strony internetowej. Przy małych stronach napisanych w czystym HTML-u dodaje się je bezpośrednio w kodzie. Obecnie korzysta się z gotowych systemów do tworzenia stron internetowych. Większość z nich ma odpowiednie narzędzia umożliwiające łatwiejszą edycję znaczników na każdej podstronie. W jednym z najpopularniejszych systemów jakim jest WordPress korzysta się z wtyczek. Przykładami mogą być wtyczki YoastSEO lub All in One SEO, które dają możliwość dodawania i edycji meta tagów title i description.

Od dłuższego już czasu wśród znawców technik pozycjonowania toczy się spór o to, czy meta tagi są w dalszym ciągu istotne dla optymalizacji strony. Która strona ma rację? Prawda zapewne leży po środku, wszak każdy pozycjoner ma swoje tajniki pracy. Oczywiście liczą się efekty…

4.7/5 - (4 votes)

Jesteś zainteresowany naszymi usługami?

Jesteś zainteresowany naszymi usługami?

Agencja Marketingowa MGMedia_eu Kontakt 01
Tak,  chciałbym dowiedzieć się więcej.
Agencja Marketingowa MGMedia_eu Kontakt 01

Napisz do nas

Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.