Skip to content

Page Rank

Google Page Rank jest najstarszym opracowanym przez Google algorytmem służącym do oceny wartości strony www. Czy nadal jest istotny?

Pagerank

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę internetową frazę kluczową, ta wyświetli strony internetowe, na których potencjalnie znajdziemy informacje dotyczącą naszego zapytania. Ale skąd wyszukiwarka wie, dlaczego wyświetlić te strony i w takiej kolejności, w jakiej wyświetla? No właśnie! Wyszukiwarki internetowe (takie jak Google czy Bing) opracowały różnego rodzaju algorytmy, według których oceniają wartość strony.

Szacowany czas czytania: 6 minut

Czego się dowiesz?

 1. Czym jest PageRank?
 2. Co to jest algorytm rankingowy?
 3. Co wpływa na algorytmy rankingowe?
 4. Jak działa PageRank?
 5. Ewolucja wskaźnika PageRank.
 6. Wskaźnik Pagerank w dzisiejszym SEO.

Czym jest PageRank?

PageRank jest jednym z podstawowych algorytmów rankingowych wykorzystywanych przez najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie, jaką jest Google. Ranking ten wyrażony jest poprzez liczbę całkowitą z przedziału od 0 (zero) do 10. Został opracowany już w 1998 roku przez Larry’ego Page’a – od nazwiska którego pochodzi nazwa i Sergeya Briana. Przez wiele lat wskaźnik PageRank był traktowany jako najważniejszy w ocenie wartości strony internetowej.

Co to jest algorytm rankingowy?

Algorytm rankingowy strony internetowej to matematyczny model lub zestaw reguł stosowany przez wyszukiwarki internetowe w celu określenia, w jakiej kolejności prezentowane będą wyniki wyszukiwania dla danej frazy lub zapytania. Algorytm ten ma na celu dostarczenie jak najbardziej odpowiednich i wartościowych wyników dla użytkowników. Obecnie stosowane algorytmy rankingowe uwzględniają wiele czynników i wskaźników, które pomagają ocenić jakość i czytelność strony internetowej. Niestety, nieznane są dokładne szczegóły algorytmów rankingowych używanych przez wyszukiwarki. Jednakże istnieją pewne ogólne zasady i czynniki, które wpływają na pozycję strony w ich wynikach wyszukiwania.

Pagerank 01

Co wpływa na algorytmy rankingowe?

Ważnym czynnikiem, który wpływa na algorytmy rankingowe, jest optymalizacja strony pod kątem SEO. Proces ten obejmuje między innymi stosowanie odpowiednich słów kluczowych na stronie, optymalną strukturę strony, dostosowanie treści do oczekiwań użytkowników, odpowiednią strukturę URL, używanie odpowiednich meta tagów i nagłówków, a także poprawną indeksację strony przez wyszukiwarki. Innym ważnym czynnikiem jest jakość i autorytet strony. Algorytmy rankingowe biorą pod uwagę ilość i jakość linków prowadzących do strony (link building), opinie użytkowników, czas spędzony na stronie, wskaźniki interakcji, a także aktywność na mediach społecznościowych. Wyszukiwarki starają się premiować strony, które uznają za autorytety w danej dziedzinie.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest domena

Jak działa PageRank?

Podstawową zasadą algorytmu jest zasada zgodnie z którą wartość contentu danej strony jest proporcjonalna do ilości tekstów na niego się powołujących. Obaj wyżej wymienieni Panowie nieco rozszerzyli tę zasadę. Niejako powielili pierwszy krok oceny na kolejne teksty, w których istnieje odwołanie do tekstu pierwotnego. Czyli wartość wskaźnika PageRank contentu, w którym istnieje odwołanie (odnośnik) ma znaczenie przy obliczaniu wskaźnika tekstu do którego odnośnik się odwołuje. Takie zastosowanie ważenia jakości odnośników przychodzących spowodowało sytuację, że algorytm mógł rozróżnić wartość przychodzącego linka. Im wartość strony z zagnieżdżonym odnośnikiem jest niższa, tym wartość tego odnośnika jest niższa. Wartość tę można zapisać za pomocą wzoru:

PageRank | Wzór

gdzie:
PR – oznacza wartość PageRank liczonej strony;
d– oznacza współczynnik tłumienia i jest wyrażony liczbą pomiędzy 0 i 1;
N – oznacza liczbę stron internetowych, z których prowadzą linki do liczonej strony;
L – oznacza liczbę linków do których odsyła dana strona internetowa.
Należy jednak zwrócić uwagę, że podany wzór nie jest faktycznym, wykorzystywanym w przeglądarce, a jedynie opracowaniem niezależnym. Faktyczny wzór, o ile istnieje – stanowi tajemnicę właścicieli.

Ewolucja wskaźnika Pagerank

Algorytm Pagerank od momentu jego powstania stał się algorytmem dominującym w ocenie wartości strony przez Google. Jednak był podatny na znaczne manipulacje ze strony właścicieli witryn internetowych. Powstawały tak zwane farmy linków, czyli strony służące jedynie po to, aby oszukać algorytm oceny strony. Z biegiem czasu pozyskanie linków dla swojej witryny stało się wręcz patologiczne. Dlatego w 2009 roku Google zaczęło powoli wycofywać się ze stosowania algorytmu Page Rank z Google Webmaster Tools (obecnie Google Search Console). Ostatnia aktualizacja wyników tego algorytmu miała miejsce w lutym 2013r. Ostatecznie w 2016 roku Google poinformowało, że przestaje wspierać wskaźnik Pagerank. Jednak czy tak się faktycznie stało – pozostaje kwestią sporną.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest Google Search Console? Definicja

Wskaźnik PageRank w dzisiejszym SEO

Pomimo, że oficjalnie wskaźnik ten nie jest wspierany, to jest brany pod uwagę w nieco innej formie. Jest jednym wielu, jakie wykorzystują roboty indeksujące strony internetowe. Jego wartość nie jest większa od pozostałych. Dlatego skupienie się tylko na tym jednym wskaźniku z pewnością nie przyniesie nic dobrego dla strony www. Faktycznie, jeśli linkowanie do strony pojawia się w wartościowym contencie innej strony, to podnosi wartość strony pozycjonowanej. Jednakże jest to tylko jeden z wielu aspektów wpływających na ogólną jej wartość. Ważne jest również zrozumienie, że algorytmy rankingowe nie są stałe i podlegają regularnym aktualizacjom i modyfikacjom. Wyszukiwarki stale doskonalą swoje algorytmy w celu lepszego zrozumienia intencji użytkownika i dostarczenia jak najbardziej wartościowych i odpowiednich wyników.

Dla marketerów i właścicieli stron internetowych zrozumienie algorytmów rankingowych jest zatem bardzo istotne. Pozwala im zoptymalizować swoje strony i treści w taki sposób, aby były bardziej widoczne i lepiej pozycjonowane w wynikach wyszukiwania. Zrozumienie kluczowych czynników wpływających na ranking może pomóc w tworzeniu strategii SEO i content marketingowych, które skutecznie przyciągają ruch organiczny i zwiększają widoczność strony w sieci.

Oceń stronę

Wykonamy bezpłatną wycenę pozycjonowania

Masz już swój sklep internetowy? Dołącz do nas i zacznij zarabiać więcej. Jesteśmy elastyczni, dostosujemy model współpracy do Twoich potrzeb. Ponadto współpraca z nami to:

 • Umowa uzgodniona indywidualnie, zawsze z określonym okresem wypowiedzenia.
 • Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie po wysłuchaniu Twoich oczekiwań.
 • Planujemy strategię pozycjonowania i ją konsultujemy.
 • Wykonujemy pełen zakres prac – wykonamy stronę www lub ją zoptymalizujemy, wykonamy odpowiednie grafiki i napiszemy treści.
 • Wykonujemy tylko i wyłącznie etyczne pozycjonowanie stron i sklepów, uwzględniając kolejne zmiany wprowadzane przez algorytmy Google.
 • Twój sukces jest i naszym sukcesem!

Wykonamy bezpłatną wycenę pozycjonowania

Masz już swój sklep internetowy? Dołącz do nas i zacznij zarabiać więcej. Jesteśmy elastyczni, dostosujemy model współpracy do Twoich potrzeb. Ponadto współpraca z nami to:

 • Umowa uzgodniona indywidualnie, zawsze z określonym okresem wypowiedzenia.
 • Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie po wysłuchaniu Twoich oczekiwań.
 • Planujemy strategię pozycjonowania i ją konsultujemy.
 • Wykonujemy pełen zakres prac – wykonamy stronę www lub ją zoptymalizujemy, wykonamy odpowiednie grafiki i napiszemy treści.
 • Wykonujemy tylko i wyłącznie etyczne pozycjonowanie stron i sklepów, uwzględniając kolejne zmiany wprowadzane przez algorytmy Google.
 • Twój sukces jest i naszym sukcesem!
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.