Skip to content

PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights (PSI) to narzędzie do sprawdzania wydajności strony www.

PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights (w skrócie PSI) jest narzędziem stworzonym do oceny szybkości ładowania. Czyli wydajności stron internetowych na urządzeniach mobilnych i na komputerach. W raporcie, oprócz suchych danych otrzymamy podpowiedzi, w jaki sposób można ulepszyć zmierzone wartości.

Szacowany czas czytania: 6 minut

Co to jest Google PageSpeed Insights?

Od kwietnia 2015 roku Google wprowadził obostrzenia w ocenie mobilności stron publikowanych w sieci tworząc mobilny indeks stron. Upłynął rok i postanowiono pójść krok dalej. Oficjalnie zapowiedziano, że parametr PageSpeed będzie jednym z wielu, które będą miały wpływ na określenie wartości indeksowanej witryny. Powstało odpowiednie narzędzie umożliwiające sprawdzenie parametrów strony związanych z szybkością jej ładowania – Google PageSpeed Insights. Warto zatem zapoznać się z dokumentacją udostępnioną przez Google określającą warunki szybkiego ładowania strony. Chodzi tu zarówno o wersję na desktopy, jak i wersję mobilną.

Obecnie narzędzie Google PageSpeed Insights jest mocno rozbudowane. W raporcie znajdziemy oceny wielu czynników. Między innymi rozmiar plików, szybkość ich ładowania podstron, szybkość ładowania obrazków, jakość kodu czy wykorzystanie pamięci podręcznej serwera i samej przeglądarki.

Jak działa Google PageSpeed Insights?

Przede wszystkim, aby narzędzie wygenerowało raport o danej stronie, strona musi posiadać odpowiednio dużo danych. W przeciwnym przypadku nie zostanie uwzględniona w zbiorze danych raportu. Dlatego warunkiem uzyskania raportu jest odpowiednio spory content strony. Do tego musi mieć pewną historię od publikacji. Jeśli te warunki są spełnione wynik dla danego parametru będzie podany w trzech wariantach: Dobry, Wymagana poprawa i Niski. Obrazuje to poniższa tabelka:

Google PageSpeed Insights Czasy reakcji 01

Gdzie odpowiednie parametry oznaczają:

  • FCP – pierwsze wyrenderowane treści
  • FID – opóźnienie przy pierwszym działaniu
  • LCP – największe wyrenderowane treści
  • CLS – skumulowane przesunięcie układu
  • IND – interakcja z następnym wyrenderowaniem
  • TTF – czasy eksperymentalnych danych
Może zainteresuje Cię temat:  Meta tagi

Wyniki oceny strony przedstawione są w formie raportu z rozwijanymi zagadnieniami. Przykładowy raport wygląda jak na obrazku poniżej:

Google PageSpeed Insights Przykładowy raport 01

Po wykonaniu standardowej analizy strony przez narzędzie Google Page Speed Insights można zidentyfikować potencjalne problemy związane z wydajnością strony www i wprowadzić na niej odpowiednie zmiany. Zazwyczaj wprowadzenie zmian pozytywnie wpłynie na doświadczenie użytkowników (UX – User Experience). Przez to można będzie spodziewać się poprawy pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania. Podczas optymalizacji witryny zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwoli przyspieszyć stronę internetową. Przykładem może być skrócenie kodu CSS do minimum. Wdrożona poprawka spowoduje nieco szybsze ładowanie się kodu i wyświetlenie strony na urządzeniu użytkownika w krótszym czasie.

Wpływ PageSpeed na kondycję strony

Szybkość ładowania strony jest często pomijanym przez programistów i właścicieli parametrem rankingowym stron internetowych. Obecnie, w dobie internetu mobilnego nie jest to działanie słuszne. Zawsze należy sprawdzić jak wypada nasza strona www w raporcie PageSpeed Insights. Jednak należy pamiętać, że słaby wynik nie zawsze oznacza katastrofę. Uzyskanie dobrego wyniku szybkości strony nie gwarantuje pełnego sukcesu. Jedynie pomaga w ogólnej kondycji strony z punktu widzenia pozycjonowania. Warto zatem zwrócić uwagę na swoją witrynę jako na całość, najlepiej zlecając profesjonalny audyt SEO.

Skorzystaj z porady eksperckiej SEO

Skorzystaj z porady eksperckiej

Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie internetowej, a nie wiesz od czego zacząć, proponujemy darmową profesjonalną poradę ekspercką. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Odezwiemy się do Ciebie i pomożemy ruszyć z miejsca. Wykonamy audyt strony i wskażemy możliwości rozwoju strony.

Dowiedz się więcej o SEO z poniższych artykułów:

Oceń proszę, czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny?

5/5 - (1 vote)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.