Skip to content

SEO

SEO (ang. Search Engine Optimization) to zespół działań optymalizacyjnych na stronie internetowej celem zwiększenia pozycji wyświetlania w naturalnych wynikach wyszukania dla największej możliwej ilości fraz kluczowych.

SEO

SEO to skrót od angielskiego Search Engine Optimization, czyli wprost oznacza optymalizację strony internetowej pod algorytmy wyszukiwania wyszukiwarek (domyślnie Google). Ogólnie mówiąc SEO to zespół czynności jakie podejmowane są na witrynie internetowej, aby uzyskała maksymalnie wysokie pozycje w naturalnych wynikach wyszukania dla niezliczonej ilości fraz kluczowych obejmujących dziedzinę, którą reprezentuje optymalizowana strona. Jakie są to czynności i jaki mają wpływ na widoczność strony internetowej? Dlaczego SEO jest takie ważne? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, ale po kolei.

Szacowany czas czytania: 25 minut

Co to jest SEO i czym się zajmuje?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to zbiór strategii i działań prowadzonych na stronie www, mających na celu poprawę widoczności strony w naturalnych wyświetleniach wyników wyszukania wyszukiwarek. Głównym założeniem optymalizacji pod wyszukiwarki jest zoptymalizowanie treści i struktury witryny w taki sposób, aby była bardziej atrakcyjna dla algorytmów wyszukiwarek. Wdrożone działania i strategie przekładają się w perspektywie czasu na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Innymi słowy, SEO pomaga stronie internetowej być bardziej zauważalną dla potencjalnych odwiedzających poprzez dostosowanie jej do oczekiwań i kryteriów stosowanych przez wyszukiwarki.

Podstawowym aspektem jest optymalizacja techniczna strony. Wdrożenie różnych rozwiązań i ustawień ma na celu między innymi zwiększenie szybkości ładowania się strony, jej responsywność na różnych urządzeniach (smartfony, tablety, komputery), czy poprawne indeksowanie przez roboty wyszukiwarek. Do optymalizacji technicznej zaliczymy również poprawne zastosowanie różnych elementów budowy strony, takich jak odpowiednie tagi HTML, struktura URL czy sitemap. Aby skutecznie zoptymalizować stronę internetową i zwiększyć jej widoczność w sieci, eksperci SEO muszą znać zarówno oczekiwania użytkowników, jak i zasady, według których działają wyszukiwarki. Jest to wiedza bardzo obszerna. Do tego, wraz z rozwojem różnych technologii, wymagająca nieustannego śledzenia wprowadzanych zmian.

SEO Co to jest 01

Należy przy tym zwrócić uwagę, że rezultaty działań SEO nie będą widoczne zaraz po ich wdrożeniu. Od wprowadzenia zmian na stronie do momentu widocznych wzrostów odwiedzin może minąć sporo czasu. W zależności od wielkości strony, branży w jakiej strona dział oraz wielu innych czynników okres ten może wynosić nawet rok. Dlatego ważna jest cierpliwość w działaniach związanych z SEO.

Czym różni się SEO od pozycjonowania?

SEO i pozycjonowanie to często używane synonimy, ale w rzeczywistości różnią się pod wieloma względami. Zdarza się, że właściciele serwisów internetowych nie potrafią odróżnić jednego od drugiego. Dlatego warto uściślić te dwa zagadnienia. SEO jest pojęciem nieco węższym od pełnego pozycjonowania stron. Optymalizacja strony pod silniki wyszukiwarek obejmuje ogół działań na stronie, mających na celu podniesienie pozycji w naturalnych wyświetleniach na jak największą ilość fraz tematycznych. Zarówno optymalizację treści, struktury strony, jak i aspekty techniczne to działania na stronie www (on-page). Natomiast działania zewnętrzne, wykonywane poza stroną (off-page), takie jak linkbulding, kampanie reklamowe, czy analiza konkurencji, będą nazywane ogólnie pozycjonowaniem.

Zatem wyrażenie „pozycjonowanie stron” zawiera wszystkie działania związane z podniesieniem wartości strony. Te działania nazywamy również Marketingiem Internetowym. Zatem SEO jest częścią pozycjonowania, czyli marketingu internetowego. Jakie są rodzaje marketingu internetowego pisaliśmy w innym artykule. Zachęcamy do lektury.

Jak działa wyszukiwarka Google?

W założeniach działanie wyszukiwarki Google jest banalnie proste. Na zadane przez użytkownika pytanie szuka w swoich zasobach treści, które na to postawione pytanie odpowie najlepiej, najtrafniej i najszerzej. Czyli wyszukiwarka NIE ODPOWIADA na zadane pytania. Pośrednio odpowiadamy my – publikujący swoje treści. Zadaniem każdej wyszukiwarki jest jedynie znalezienie wśród tych naszych odpowiedzi tę najbardziej dla użytkownika przydatną. Aby rozwijać technologie związane z trafnym wyszukiwaniem i wyświetlaniem treści, niezbędne jest ciągłe pozyskiwanie środków celem sfinansowania prac rozwojowych. W tym celu wymyślono całą gamę narzędzi do umieszczania reklam obok naturalnych wyników wyszukania.

Jak działa wyszukiwarka Google 01

Pozyskane środki są ogromne, pomimo, że zazwyczaj nie ma cenników reklamy na stronach wyszukiwarek. To sami reklamodawcy deklarują wysokości stawek za wyświetlenie swojej reklamy konkurując ze sobą. Cenę zatem kształtuje tak zwana „niewidzialna ręka rynku”. Czyli mamy koło zamknięte. Wyszukiwarce zależy na tym, aby użytkownikowi wyświetlić rozwiązanie Jego problemu. To zwiększa ilość zadowolonych użytkowników. Im więcej użytkowników, tym więcej możliwości wyświetlenia reklamy płatnej. Im więcej reklamy płatnej – tym większe zyski wyszukiwarki. Niejako przy okazji zwiększa się również dopływ Klientów dla reklamodawców.

Dlaczego SEO obecnie jest takie ważne?

Obecnie w dynamicznym środowisku internetowym, rozwijającej się konkurencji oraz coraz większej liczbie witryn internetowych, rola SEO staje się kluczowa. Skuteczne działania optymalizacyjne nie tylko zwiększają widoczność witryny w wynikach wyszukiwarek, ale także wpływają na jakość pozyskanego ruchu oraz doświadczenie użytkownika. Dzisiaj użytkownicy internetu coraz bardziej polegają na wyszukiwarkach, by znaleźć różne informacje, produkty czy usługi. Dlatego pozycjonowanie stron www staje się kluczowym elementem strategii marketingowej wielu firm. Poprzez właściwe dostosowanie treści do algorytmów wyszukiwarek, witryny mogą osiągać wyższe pozycje w wynikach organicznych. A to z kolei przekłada się na większą ilość wartościowych odwiedzin. To nie tylko zwiększa szanse na konwersje, ale także buduje zaufanie użytkowników, którzy często uznają witryny wysoko pozycjonowane za bardziej wiarygodne.

Warte podkreślenia jest to, że w erze mobilności, kiedy coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania internetu, odpowiednia optymalizacja dla urządzeń mobilnych staje się niezmiernie ważna. Wyszukiwarki, takie jak Google, przykładają coraz większą wagę do responsywności witryn, co sprawia, że strony dostosowane do różnych ekranów zyskują dodatkowe punkty w algorytmach rankingowych.

Czy SEO jest drogie?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ilość pracy jaka trzeba wykonać, aby poprawnie zoptymalizować witrynę jest ogromna. Zatem należy poświęcić dużą ilość zasobów pieniężnych. Tak, to prawda, ale iluzoryczna. Na początku działań ilość czasu i środków jest duża, a zysk niewielki, często również żaden. Czyli inwestujesz dużo, a zyskujesz mało. Jednak działania SEO to inwestycja długoterminowa. Im większy przedział czasowy weźmiemy pod uwagę, tym działania optymalizacyjne stają się tańsze. Z biegiem czasu sytuacja się odwraca. Zainwestowane środki generują coraz większy ruch organiczny i przy tym prawdopodobieństwo potencjalnych zysków. A pracy jest o wiele mniej, gdyż ta wykonana pracuje już na zwiększenie wartości całej witryny.

W skali kilku lat, gdy witryna osiągnie wysoką reputację w „oczach” wyszukiwarek zachowuje się jak rozpędzony pociąg. Nie można w szybki sposób zdobytej wartości stracić. Wiele błędów jest łatwiej przez wyszukiwarki wybaczanych. Dlatego ocenia się, że SEO to najtańszy sposób pozyskania wartościowego ruchu na stronie www. Jednak często spotykamy się z zapytaniem, czy te same efekty uzyska witryna, jeśli zainwestuje się w płatne reklamy (np Google Ads). Ogólnie mówiąc, tak, efekty będą podobne. Jednak koszt pozyskania wartościowego użytkownika będzie wielokroć większy, niż poprzez działania optymalizacyjne. Oprócz tego, przy płatnych reklamach będziemy zmuszeni cały czas ponosić podobne lub większe koszty. Ale w chwili, gdy przestaniemy płacić – pozostajemy w punkcie wyjścia. Witryna bowiem nie zbuduje wartości. Czyli zostajemy z niczym. Pozyskany ruch naturalny nie zniknie z dnia na dzień, natomiast ten pozyskany wskutek działań płatnych, już tak.

Czy każda firma powinna inwestować w SEO?

Nie. Nie zawsze inwestycja w działania marketingu internetowego jest zasadna. W zależności od kilku czynników można określić, czy warto podjąć decyzję o pozycjonowaniu strony. Ba, czasami posiadanie samej strony www nie jest uzasadnione lub wskazane. W jakim zatem sytuacjach nie warto inwestować w SEO?

Może zainteresuje Cię temat:  Canonical tag

Przedsięwzięcia krótkoterminowe

Jak wspomnieliśmy nieco wyżej, działania pozycjonerskie wykonywane na stronie dzisiaj, przyniosą efekty w przyszłości. Ta zasada powinna przyświecać przy podejmowaniu decyzji o pozycjonowaniu. Zatem każdy biznes nastawiony na okres kilku lub kilkunastu miesięcy nie powinien być wspomagany działaniami SEO. Po prostu, zanim zobaczymy efekty – interes się skończy. Szkoda czasu i środków. W tym przypadku dużo lepsze efekty marketingowe przyniesie płatna reklama w internecie. Co prawda jest droższa, ale w krótkim czasie przyniesie pożądany skutek. A po zakończeniu działalności nie będzie generowała kosztów.

Zwróćmy tu uwagę na sytuację biznesu krótkoterminowego, ale cyklicznego. Na przykład sezonowego. W tym przypadku inwestycja w pozycjonowanie może już przynieść pożądany efekt. Należy wówczas odpowiednio zoptymalizować działania marketingowe tak, aby nie zrujnować budżetu w okresie przestojów firmy.

Działalność niszowa.

Jeśli prowadzisz firmę działającą na rynku towarów lub usług w bardzo wąskim, specjalistycznym zakresie, to również może się okazać, że działania SEO są zbędne. Do osiągnięcia zadowalających wyników wystarczy wówczas poprawnie zbudowana strona internetowa. W tym przypadku należy zadbać jedynie o usługę opieki nad stroną internetową. Agencja marketingowa powinna przeprowadzić jednorazowy audyt SEO i wprowadzić zalecane zmiany na stronie. W trakcie opieki ograniczyć się do aktualizacji silnika strony i ewentualnych wtyczek, wykonywania kopii zapasowej strony oraz dbania o jej poprawne działanie. Przy tej formie współpracy firma osiągnie swoje cele biznesowe nie „przepalając” swoich zasobów finansowych przeznaczonych na reklamę.

Jakie działania zaliczymy do działań SEO?

Jak już wiemy z tego artykułu, SEO to szereg działań na stronie, które w perspektywie czasu pomogą stronie internetowej w uzyskaniu wyższych pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania na maksymalnie dużą ilość zapytań. W dalszej części artykułu postaramy się nieco przybliżyć niektóre, najważniejsze działania optymalizacyjne w obrębie strony www.

Jakie działania zaliczymy do działań SEO 01

Działania na stronie (on-page) można podzielić na trzy grupy: optymalizację kodu serwisu, optymalizację architektury strony oraz optymalizację opublikowanych w serwisie treści.

Optymalizacja kodu HTML witryny.

Optymalizacja <meta title>

Meta tagi lub innymi słowy znaczniki, to ważny element każdej strony www. Jednym z nich jest tag <title>. To jeden z ważniejszych tagów mający wpływ na pozycjonowanie. Jest zagnieżdżony w sekcji <head> kodu strony. Jest ważny, ponieważ w większości przypadków będzie wyświetlał się w wynikach wyszukiwania. Zasadniczo nie mamy wpływu na to, czy i kiedy robot Google weźmie pod uwagę to, co umieściliśmy w tagu <title>. Ale jeśli strona posiada już dobrą opinię, to prawie na pewno weźmie. Dlatego warto zadbać, aby tytuł witryny był odpowiedni. Czyli odzwierciedlał treść zawartą na stronie, której jest tytułem. Niby proste, ale bardzo często pomijane.

SEO Przykładowy Meta title 01
Tag <meta title> wyświetlany w wynikach wyszukania Google

W jakich przypadkach, czyli kiedy tag <meta title> będzie skuteczny? Czyli na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego tworzeniu? Ważne są trzy rzeczy:

  • Długość tagu title jest ograniczona do około 60-70 znaków, w zależności od tego jakich znaków użyjemy. Znak „i” zajmuje mniej miejsca od znaku „w”. Starajmy się tworzyć tytuły jednozdaniowe, hasłowe. Nie używajmy samych wielkich liter. Używajmy za to znaków interpunkcyjnych.
  • Użycie frazy kluczowej ma ogromne znaczenie. Jej umieszczenie pozwala wyszukiwarce zrozumieć o czym jest strona. Jeśli to możliwe zaleca się użycie frazy kluczowej na początku tytułu.
  • Użyj nazwy firmy na końcu, jeśli to możliwe. Siła marki może być zachętą do kinięcia na tę, a nie inna stronę.

Optymalizacja tagu <meta description>.

Kolejnym bardzo ważnym tagiem w kodzie HTML witryny jest tag <description>. Podobnie jak wyżej opisany tag <title> jest wyświetlany w wynikach wyszukiwarki. Zasada działania tego znacznika jest w zasadzie identyczna. Tag ten opisuje nieco dokładniej zawartość contentu strony. Pomaga użytkownikowi w podjęciu decyzji o kliknięciu w odnośnik, czyli przejściu do naszej strony. O ile nie ma większego wpływu na pozycję, to ma wpływ na poprawienie wskaźnika klikalności CTR dla strony. Dlatego warto poświęcić kilka minut i zredagować odpowiedni tekst.

SEO Przykładowy Meta description 01
Tag <meta description> wyświetlany w wynikach wyszukania Google

Co ma wpływ na skuteczny <meta description>? Na co zwrócić uwagę redagując opis strony, aby przyciągnąć użytkowników? Zwróćmy uwagę na:

  • Długość tagu description jest ograniczona do 150-160 znaków w zależności od tego, jakich znaków użyliśmy. Wszystko, co napiszemy powyżej tej długości nie będzie wyświetlane w wynikach wyszukań.
  • Napisz krótko, zwięźle o tym, co znajduje się na stronie. Unikajmy wyrazów pisanych tylko wielkimi literami, stosujmy poprawne formy wyrazów oraz znaki interpunkcyjne.
  • Warto zastosować słowną zachętę do interakcji użytkownika (CTA) ze stroną. Zatem nie bójmy się stosować zwrotów typu „sprawdź na stronie”, „zobacz w niskiej cenie” itp.

Linkowanie wewnętrzne

Użycie linków prowadzących do innych treści w obrębie jednej witryny jest wysoce wskazane. Linki te ułatwiają robotom indeksującym wyszukiwarek w indeksowaniu. Prawidłowo wykonana wewnętrzna struktura URL’i umożliwia szybsze dotarcie robotów do konkretnych treści i umieszczenie ich w swoim indeksie. A na tym właśnie nam zależy. Dlatego linkowanie wewnętrzne ma duży potencjał i pomaga znacznie w podniesieniu rankingu strony. Szczególna uwagę należy zwrócić na prawidłowo skonstruowane menu serwisu, oraz na hierarchię kategorii, podkategorii stron i podstron. Ważnym punktem jest użycie znaczników schema, aby jeszcze dokładniej opisać charakter strony dla robotów. Ważnym elementem jest prawidłowa mapa strony (sitemap), paginacja stron, wyświetlanie odsyłaczy do podobnych contentów i wiele innych.

Dane strukturalne

Użycie danych strukturalnych również będzie miało pozytywny wpływ na osiągane pozycje strony w naturalnych wyświetleniach. Jednak niekture z nich będą również wyróżniały naszą stronę pośród innych. Rich snippets nam w tym pomogą. Ich użycie zwiększa szansę na zauważenie naszej strony na tle konkurencji. Ich zadaniem jest dostarczenie większej ilości informacji poza tymi standardowymi. Najczęściej jest to wyświetlenie oceny użytkowników, zdjęcie, linki do artykułów podobnych tematycznie, data i autor publikacji.

SEO Przykładowy Rich snippet 01
Przykład prawidłowego użycia rich snippets

Przyjazne URL-e

Nie zawsze na to zwracamy uwagę, ale wygląd adresu URL do podstron ma znaczenie. Bez względu na to, czy strona jest pisana przez programistów, czy oparta na jakimkolwiek CMS-sie warto zadbać o przyjazne URL-e. Przyjazny adres powinien składać się z samych wyrażeń, najlepiej aby był dokładnie frazą kluczową, na jaką nastawiona jest strona. Nie muszę dodawać, że powinien być unikalny w obrębie danej witryny… (tak, tak, zdarza się, że witryna posiada więcej niż jeden ten sam URL prowadzący do zupełnie innych stron). Jeśli posiadasz sklep internetowy, warto opracować strategię nazewnictwa produktów w stosunku do kategorii, aby stworzyć z URL-a ciąg logiczny nazwy produktu.

Optymalizacja grafik na stronie.

W zasadzie każdy się zgodzi, że lubi oglądać zdjęcia, czy grafiki dołączone do treści artykułu opisującego jakieś zagadnienie. Dlatego do części opisowej większości publikacji będą dodawane zdjęcia. W niektórych przypadkach będą to serie zdjęć tworzące galerie. Zastanówmy się przez chwilę ile średnio jedno zdjęcie „waży”? Czyli jaką część pamięci zajmuje na nośniku danych? Zdjęcie zrobione dobrej jakości lustrzanką może zająć nawet i 50MB. Zdjęcie zrobione aparatem w dzisiejszym smartfonie przy ustawieniach standardowych to około 4-6MB. To mało w porównaniu ze zdjęciem lustrzanki, ale to bardzo dużo jeśli chcielibyśmy takie zdjęcie bez optymalizacji wgrać na naszą stronę. To właśnie opublikowane grafiki mają ogromny wpływ na późniejszy czas potrzebny do wyświetlenia strony. Źle zoptymalizowane potrafią skutecznie spowolnić stronę. Zniesmaczony użytkownik zrezygnuje z dalszego przeglądania zasobów. Zatem co powinniśmy zrobić?

Optymalizacja SEO na stronie 01

Kompresja plików graficznych

Kompresja grafiki polega na zmniejszaniu rozmiaru pliku graficznego poprzez zastosowanie różnych technik redukcji danych. Głównym celem jest utrzymanie jak najwyższej jakości obrazu przy jednoczesnym ograniczeniu ilości zużywanej przestrzeni na dysku lub czasu ładowania strony internetowej. Istnieje kilka metod kompresji grafiki, z których dwie główne to stratna (lossy) i bezstratna (lossless). Kompresja stratna (lossy) usuwa niektóre informacje z obrazu. To prowadzi do utraty pewnej jakości, ale umożliwia znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku. Formaty takie jak JPEG są przykładem kompresji stratnej. Kompresja bezstratna to taka, w której po redukcji rozmiaru pliku, żadne dane nie są tracone. To oznacza, że obraz po kompresji jest praktycznie identyczny z oryginałem. Formaty takie jak PNG czy GIF wykorzystują właśnie bezstratną kompresję. Podczas wyboru rodzaju kompresji należy znaleźć równowagę pomiędzy obciążeniem strony, a chęcią pokazania szczegółu na obrazkach.

Może zainteresuje Cię temat:  Błąd 404

Stosowanie odpowiednich formatów plików graficznych

Formaty plików graficznych stosowane na stronach internetowych różnią się pod względem cech, takich jak jakość, rozmiar pliku i obsługiwane funkcje. Istotnym staje się to, jaki format użyjemy w jakim momencie i do czego. Poniżej w kilku zdaniach przybliżamy najpopularniejsze formaty grafik wykorzystywanych na stronach internetowych:

  • JPEG: Powszechnie stosowany format dla fotografii i obrazów z gradientami kolorów. Charakteryzuje się stratną kompresją, co oznacza utratę pewnej jakości w zamian za znaczne zmniejszenie rozmiaru pliku.
  • PNG: Często wybierany format, gdy istnieje potrzeba zachowania jakości obrazu. PNG obsługuje bezstratną kompresję i umożliwia obsługę przezroczystości, co jest przydatne przy projektowaniu elementów strony www.
  • GIF: Popularny format dla animacji i prostych obrazów. Choć obsługuje jedynie indeksowaną kolorystykę (do 256 kolorów) i oferuje bezstratną kompresję, jest bardziej ograniczony w porównaniu do formatów PNG i JPEG.
  • SVG: Format oparty na wektorach. To oznacza, że obrazy są skalowalne bez utraty jakości. SVG jest idealny do prostych grafik, ikon i logo, a także umożliwia manipulacje grafiką za pomocą kodu CSS i JavaScript.
  • WebP: To stosunkowo nowy format stworzony przez Google, który łączy w sobie zalety JPEG i PNG. WebP oferuje zarówno stratną, jak i bezstratną kompresję. To pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości przy mniejszym rozmiarze pliku.

Poprawne i niepoprawne działania SEO.

Wyżej wymienione działania są bardzo istotne dla zwiększenia wartości oceny strony www przez algorytmy wyszukiwarek, w tym wyszukiwarki Google. Niemniej jednak wdrażając je na stronie internetowej istnieje możliwość ich „naciągania” lub wprowadzenia ich w sposób niezgodny z ogólnymi zasadami przyjętymi przez wyszukiwarki. Przyjęło się, że właściwość wprowadzanych zmian możemy podzielić na trzy grupy:

  • White Hat SEO – tak zwane białe metody pozycjonowania – polegają one między innymi na podwyższeniu popularności strony www wśród internautów poprzez publikację unikalnych i ciekawych treści, zachowując odpowiednie zagęszczenie fraz kluczowych, odpowiedniej optymalizacji nagłówków, stosowaniu zasad zgodnych z wytycznymi Google. W działaniach poza stroną na pozyskiwaniu naturalnych linków przychodzących;
  • Grey Hat SEO – tak zwane szare metody pozycjonowania. Polegają między innymi na tworzeniu mniej unikalnej i autorskiej treści (content witryny), oraz na tworzeniu stron zapleczowych, ze słabym content’em, w celu sztucznego pozyskania większej ilości linków przychodzących;
  • Black Hat SEO – to tak zwane czarne metody pozycjonowania. Polegają między innymi na działaniach w większości niezgodnych z wytycznymi opublikowanymi przez wyszukiwarki. Mogą to być działania zmierzające do publikowania treści widocznych tylko dla robotów wyszukiwarek, niewidocznych dla użytkowników (tak zwany cloaking).

Jak łatwo się domyślić najszybsze efekty w postaci wysokich pozycji w naturalnych wynikach wyszukań daje metoda trzecia. Jest ona stosowana zazwyczaj wówczas, gdy pozycjoner działa pod presją czasu i od tego będzie rozliczany. Wówczas bez odpowiedzialności za losy witryny może zastosować metody Black Hat SEO. Niestety, jest tylko kwestią czasu jak strona www zostanie przyłapana na stosowaniu niedozwolonych praktyk i usunięta z indeksu wyszukiwarki.

Najskuteczniejsza metoda pozycjonowania jest metoda pierwsza (White Hat SEO). Jej stosowanie przynosi długotrwałe efekty w postaci mocnych pozycji w wynikach wyszukań. Niestety, jest to metoda długotrwała, jeśli nie powiedzieć, że ciągła. Podczas publikacji kolejnych nowych treści należy przestrzegać zasad, jakimi kieruje się wyszukiwarka. Niestety, nie zawsze właścicielom witryn starcza na to cierpliwości.

Jakich działań nie zaliczymy do SEO?

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, niektóre działania marketingowe nie są typowo działaniami optymalizacyjnymi strony. Często nazywa się je działaniami SEO poza stroną (off-page). Działania te oczywiście zaliczają się do szeregu działań pozycjonerskich. Mają one również duży wpływ na osiągane przez stronę www pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Do najważniejszych, długoterminowych działań zaliczymy:

  • Linkbulding, czyli działania podejmowane w celu pozyskania wartościowych, bezpośrednich linków odsyłających do pozycjonowanej witryny.
  • Budowanie zaufania domeny. To długofalowe dbanie o zwiększenie wizerunku marki. Do tych działań możemy zaliczyć między innymi dbanie o pojawiające się opinie użytkowników, kontakt z użytkownikami.
  • Działania marketingowe w mediach społecznościowych. To szereg działań z zakresu marketingu internetowego podejmowanych w obrębie wartościowych dla branży mediów społecznościowych.

Należy mieć na uwadze fakt, że powyżej wspomniane działania powinny być wykonywane jednocześnie, długofalowo i z odpowiednim umiarem. Tylko tak planowane i wykonane czynności w perspektywie czasu dadzą pożądany efekt. Wykonanie pojedynczych czynności bez obszernej wiedzy i doświadczenia może nie wystarczyć. Dlatego tak ważne staje się podejście do SEO kompleksowo.

Czy są narzędzia do analizy SEO?

Oczywiście, obecnie istnieje wiele narzędzi wspomagających specjalistów od SEO. Szereg z nich jest dostępnych bezpłatnie, inne wymagają założenia profilu i opłacenia abonamentu. Jedne i drugie mogą być pomocne w zakresie diagnostyki jak i w zakresie samej optymalizacji strony www. Należy zwrócić uwagę, że każde z narzędzi specjalizuje się w konkretnych zadaniach. Nie ma jednego, uniwersalnego narzędzia, które kompleksowo ujawni i naprawi ewentualne błędy na stronie. Jednak w rękach doświadczonego specjalisty każde z nich spełni swoje zadanie. Ważna staje się wówczas odpowiednia interpretacja wyników analiz. Tylko specjalistyczna wiedza pozwoli na wyciągnięcie odpowiednich wniosków i wprowadzenia pożądanych zmian na stronie www. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych narzędzi SEO obecnie dostępnych na rynku:

  • Usługi Google (darmowe): Google Search Console, Google Analytics, Google Trends, Google PageSpeed Insights, Google Structured Data Testing Tool, Google Mobile Friendly.
  • DevTools – służy do analizy poszczególnych elementów kodu HTML strony www.
  • Screaming Frog, Audisto, OnCrawl to narzędzia analizujące strukturę strony, skrypty, CSS oraz inne istotne elementy zawarte w kodzie.
  • Majestic, Ahrefs są narzędziami do pełnej analizy profilu URL-i związanych z witryną.
  • Senuto, Semstorm i Semrush pomogą przeanalizować widoczność naszej strony względem stron konkurencji branży.

Kiedy będą pierwsze efekty SEO?

To bardzo częste pytanie zadawane przez właścicieli stron. W innej formie przybiera brzmienie: Ile czasu powinno trwać SEO? Przypominamy zatem: SEO to proces długotrwały i ciągły. Powinien trwać tak długo, dopóki właścicielowi zależy na utrzymaniu wysokich pozycji w naturalnych wyszukiwaniach. W momencie, gdy zaprzestaniemy działań optymalizacyjnych dla nowych podstron – jest prawdopodobne, że nie będą już wysoko oceniane. Siłą rzeczy, wraz zbiegiem czasu, przy rosnącej ilości nowych treści względem tych zoptymalizowanych strona będzie traciła swoją reputację. Po jakimś czasie może okazać się, że niskiej jakości content „zniszczy” dorobek wcześniej wprowadzonych zmian. Będzie trzeba cały proces zaczynać od prawie początku.

Skorzystaj z porady eksperckiej SEO

Skorzystaj z porady eksperckiej

Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie internetowej, a nie wiesz od czego zacząć, proponujemy darmową profesjonalną poradę ekspercką. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Odezwiemy się do Ciebie i pomożemy ruszyć z miejsca. Wykonamy audyt strony i wskażemy możliwości rozwoju strony.

Może się zdarzyć, że Twoja firma działa w niszowej branży lub w małej miejscowości, gdzie nie ma wielkiej konkurencji na zapytania lokalne. W takich przypadkach być może wystarczy jednorazowy audyt SEO i jednorazowe wdrożenie zmian na stronie, aby zająć wysokie pozycje w SERP-ach. Po ich wykonaniu wystarczy jedynie opieka nad stroną www w podstawowym zakresie redakcyjnym i pieczy nad kolejnymi publikacjami contentu, do czego gorąco zachęcamy.

Dowiedz się więcej z artykułów:

Oceń proszę, czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny?

5/5 - (8 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.