PageRank

1 posta

PageRank jest jednym z podstawowych algorytmów wykorzystywanych przez najpopularniejszą wyszukiwarkę na świecie – Google. Wyrażony jest poprzez liczbę całkowitą z przedziału od 0 (zero) do 10. Został opracowany już w 1998 roku przez Larry’ego Page’a – od nazwiska którego pochodzi nazwa i Sergeya Briana. Przez wiele lat wskaźnik PageRank był traktowany jako najważniejszy w ocenie wartości strony internetowej. Co dokładnie oznacza i czy obecnie jest taki istotny?
Podstawową zasadą algorytmu jest zasada zgodnie z którą wartość contentu danej strony jest proporcjonalna do ilości tekstów na niego się powołujących. Obaj wyżej wymienieni Panowie nieco rozszerzyli tę zasadę. Niejako powielili pierwszy krok oceny na kolejne teksty, w których istnieje odwołanie do tekstu pierwotnego. Czyli wartość wskaźnika PageRank tekstu, w którym istnieje odwołanie (odnośnik) ma znaczenie przy obliczaniu wskaźnika tekstu do którego odnośnik się odwołuje. Takie zastosowanie ważenia jakości odnośników przychodzących spowodowało sytuację, że algorytm mógł rozróżnić wartość przychodzącego linka. Im wartość strony z zagnieżdżonym odnośnikiem jest niższa, tym wartość tego odnośnika jest niższa. Wartość tę można zapisać za pomocą wzoru:

PageRank | Wzór

gdzie: PR – oznacza wartość PageRank liczonej strony; d– oznacza współczynnik tłumienia i jest wyrażony liczbą pomiędzy 0 i 1; N – oznacza liczbę stron internetowych, z których prowadzą linki do liczonej strony; L – oznacza liczbę linków do których odsyła dana strona internetowa.
Należy jednak zwrócić uwagę, że podany wzór nie jest faktycznym, wykorzystywanym w przeglądarce, a jedynie opracowaniem niezależnym. Faktyczny wzór, o ile istnieje – stanowi tajemnicę właścicieli.
Obecnie wskaźnik PageRank jest jednym z około 200, jakie są brane przez roboty indeksujące strony internetowe, a jego wartość nie jest większa od pozostałych. Dlatego skupienie się tylko na tym jednym wskaźniku z pewnością nie przyniesie nic dobrego dla naszej strony www. Jednym z parametrów decydujących o wartości naszej strony jest jej content, który należy budować w sposób ciągły, oraz wiele, wiele innych, o których jest mowa na naszej witrynie.

Wskaźnik PageRank w pasku narzędzi

Wskaźnik PageRank w pasku narzędzi

Pasek narzędzi Google Toolbar jest często używany jako dodatek do najpopularniejszych przeglądarek internetowych z Internet Explorerem, i Firefoxem na czele. Posiada kilka ciekawych funkcji usytuowanych w jednym miejscu. Ułatwiają one wyszukiwanie haseł na stronach www, tłumaczenie treści przeglądanej strony, czy szybkie udostępnianie treści w Google+. Ważnym punktem paska był również wskaźnik PageRank, który umożliwiał wyświetlenie wartości strony w skali od 1 do 10.  Celowo napisałem „był”, bo z wiatrem zmian został właśnie usunięty. Poniżej na zdjęciu widać jeszcze działający wskaźnik PageRank: Czy PageRank będzie całkowicie wycofany? Od razu nasuwa się […]