Above the Fold to termin, który odnosi się do widocznej części strony internetowej wyświetlanej bez przewijania. Jest to koncepcja wywodząca się z doby gazet drukowanych. Wówczas to najważniejsze informacje umieszczało się „nad zgięciem”, by przyciągnąć uwagę czytelników. W kontekście projektowania stron internetowych jest tym, co użytkownik zobaczy na swoim ekranie od razu po wejściu na stronę.
Szacowany czas czytania: 5 minut
Spis treści
Jakie znaczenie ma „Above the Fold” we współczesnym webdesignie?
Dzisiejszy rynek cyfrowy jest przepełniony informacjami, dlatego pierwsze wrażenie, które strona internetowa zrobi na użytkowniku, jest niezwykle istotne. „Above the fold” to przestrzeń, która ma największy wpływ na tak zwane pierwsze wrażenie. Dlatego że to, co użytkownik zobaczy w tej części strony, zadecyduje o tym, czy pozostanie na niej dłużej.
Zasada „above the fold” jest stosowana w webdesignie, by podkreślić najważniejsze elementy strony, takie jak:
- Nazwa i logo firmy;
- Menu nawigacyjne;
- Główny przekaz strony, np. unikalna propozycja sprzedaży;
- Przyciski akcji (CTA), zachęcające do wykonania określonej czynności, np. zakupu produktu, zapisania się na newsletter, etc.
Jak skutecznie wykorzystać przestrzeń widocznej części?
Pomimo ogromnej wartości „above the fold”, nie można zapominać, że każda strona internetowa i każde urządzenie ma inny rozmiar i proporcje ekranu, co sprawia, że obszar ten będzie różny dla różnych użytkowników. Dlatego też, skuteczne wykorzystanie tej przestrzeni wymaga zrozumienia zarówno celów strony internetowej, jak i oczekiwań jej użytkowników. Tym bardziej, że obecnie użytkownicy oglądają strony internetowe zarówno na komputerach stacjonarnych jak i na urządzeniach mobilnych. W obu przypadkach przestrzeń widoczna bezpośrednio po wejściu na stronę posiada inne właściwości. A to wymaga innego podejścia do wykorzystania tego obszaru.
Kilka dobrych praktyk do wykorzystania „above the fold”:
- Klarowność i spójność przekazu. Najważniejszy komunikat powinien być jasny i zrozumiały, by od razu przekonać użytkownika do dalszego zainteresowania stroną.
- Użyteczność i łatwość nawigacji. Użytkownik powinien natychmiast zrozumieć, jak korzystać ze strony. Elementy nawigacji powinny być widoczne i łatwe do zrozumienia.
- Atrakcyjność wizualna. Strona powinna być estetycznie przyjemna i profesjonalna, by zbudować zaufanie użytkownika.
- Przyciąganie uwagi do CTA. Wskaźniki akcji powinny być wyraźnie widoczne, zachęcające użytkownika do podjęcia działań.
Sekcja widoczna po załadowaniu strony (ATF) jest więc kluczowym elementem w projektowaniu stron internetowych, który wymaga szczególnej uwagi. Skuteczne wykorzystanie tej przestrzeni może przyciągnąć uwagę użytkowników, zwiększyć zaangażowanie i ostatecznie prowadzić do większych konwersji.
Skorzystaj z porady eksperckiej
Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie internetowej, a nie wiesz od czego zacząć, proponujemy darmową profesjonalną poradę ekspercką. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Odezwiemy się do Ciebie i pomożemy ruszyć z miejsca. Wykonamy audyt strony i wskażemy możliwości rozwoju strony.