Skip to content

Błąd HTTP 500

Czym jest wewnętrzny błąd serwera i jak się go pozbyć?

Błąd HTTP 500

Błąd HTTP 500, często wyświetlany jako „Internal Server Error” (ang: wewnętrzny błąd serwera), jest rodzajem odpowiedzi HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol), którą otrzymujesz, gdy serwer napotyka na problem uniemożliwiający prawidłowe przetworzenie żądania. W przypadku tego błędu, problem leży po stronie serwera, a nie w żądaniu Klienta. Zasadniczo jest to błąd bardzo ogólny. System nie jest w stanie wskazać jednej, konkretnej przyczyny.

Szacowany czas czytania: 5 minut

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  1. W jaki sposób wyświetla się błąd HTTP 500?
  2. Jakie są najczęstsze przyczyny błędu HTTP 500?
  3. Jak naprawić błąd HTTP 500?
  4. Co jeszcze mogę zrobić na swojej stronie?

W jaki sposób wyświetla się błąd HTTP 500?

Komunikat o wystąpieniu błędu może przybierać różne formy. Nie zawsze jest to pełna informacja o rodzaju błędu, nie zawsze w języku polskim. Wszystko zależy od wdrożonego oprogramowania firmy hostingowej. Najczęściej komunikaty przybierają brzmienie:

  • Kod HTTP 500 – Serwer nie mógł zrealizować żądania;
  • Błąd wewnętrzny http 500;
  • 500 Internal Server Error;
  • HTTP 500 – Internal Server Error;
  • HTTP Error 500;
  • Temporary Error (500).

Nie ma znaczenia, w jakiej formie zobaczymy komunikat. Zawsze chodzi o to samo – oprogramowanie serwera nie jest w stanie wykonać wysłanego na serwer żądania.

Błąd HTTP 500 02

Jakie są najczęstsze przyczyny błędu HTTP 500?

Przyczyny błędu 500 mogą być różnorodne. Nie wynikają zasadniczo z błędnego zachowania się użytkownika. Generują się przede wszystkim wówczas, gdy w oprogramowaniu nastąpiły jakieś zmiany, które nie były odpowiednio przetestowane. Inną częstą przyczyną może być luka w zabezpieczeniach, która powoduje zapętlenie się zapytań i doprowadza do zawieszenia się serwera. Możemy zasadniczo wyodrębnić pięć podstawowych przyczyn błędu 500:

  1. Błędy w kodzie oprogramowania. Niewłaściwie napisany kod (np strony www) może prowadzić do nieprzewidywalnych zachowań, które kończą się wewnętrznym błędem serwera.
  2. Błąd w bazie danych umieszczonej na serwerze. Jeśli serwer komunikuje się z bazą danych i występuje problem z jej dostępem lub zapytaniami, może to spowodować błąd 500.
  3. Zasoby systemowe serwera. Jeśli serwer wyczerpał dostępne zasoby, takie jak pamięć lub moc obliczeniowa, może to prowadzić do wewnętrznego błędu.
  4. Konflikty w konfiguracji serwera. Nieprawidłowe ustawienia serwera, przekłamania w plikach konfiguracyjnych lub brakujące pliki konieczne do działania aplikacji mogą powodować błąd 500.
  5. Automatyczne aktualizacje oprogramowania lub używanych bibliotek mogą wprowadzić niezgodności, wskutek tego wygeneruje się błąd HTTP 500. Powodem może być również brak aktualizacji tegoż oprogramowania.
Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest Anchor
Błąd HTTP 500 03

Jak naprawić błąd HTTP 500?

Aby zdiagnozować i naprawić błąd 500, zazwyczaj konieczne jest sprawdzenie logów serwera w celu znalezienia dokładnej przyczyny problemu. Może to wymagać zaangażowania osób odpowiedzialnych za konserwację i utrzymanie serwera oraz deweloperów pracujących nad aplikacją. Warto poprosić o pomoc support firmy hostingowej. Zanim udamy się po fachową pomoc warto wykonać kilka czynności po swojej stronie:

  • wyczyścić pamięć przeglądarki internetowej;
  • usunąć zapisane pliki cookies;
  • odświeżyć wyświetlenie strony;
  • sprawdzić, czy problem występuje lokalnie, czy widzą go wszyscy. Warto skorzystać z narzędzia na tej stronie.

Co jeszcze mogę zrobić na swojej stronie?

Powyższe działania są stosunkowo łatwe do wykonania i przeciętny właściciel strony www powinien je wykonać bez większego problemu. Niestety, w niektórych przypadkach działania te nie wystarczą. Wówczas musimy wykazać się wiedzą niezbędną do serwisowania własnej strony. Tak jak z zepsutym autem – albo sami je naprawiamy mając wiedzę, części zamienne i miejsce do naprawy. Analogicznie jest w przypadku diagnostyki i ewentualnej naprawy błędu HTTP 500. Należy zalogować się na serwer i edytować poszczególne pliki oprogramowania. Jeśli mamy do czynienia z systemem WordPress, to w pierwszej kolejności powinniśmy dezaktywować ostatnio dodane wtyczki czy motywy. Jeżeli w ostatnim czasie dokonywaliśmy zmian w pliku .htaccess – również powinniśmy wrócić do poprzedniej, działającej wersji. Jeśli problemem jest przekroczenie limitu czasu PHP, to warto sprawdzić ustawienia PHP na serwerze.

Błąd HTTP 500 01
5/5 - (3 votes)
Agencja Marketingowa MGMedia_eu Kontakt 01
Tak,  chciałbym dowiedzieć się więcej.
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.