Skip to content

Co to jest Anchor?

Anchor (pol. kotwica) – czyli treść linka, która jest umieszczona pomiędzy znacznikami „” w kodzie HTML.

Co to jest Anchor

Anchor (z angielskiego – kotwica) – w języku HTML to element <a>, którego używa się do tworzenia hiperłączy do innych zasobów. Anchor jest używany do definiowania punktu docelowego, do którego można przenieść się po kliknięciu na link. Może to być inna strona internetowa, dokument, plik, lub nawet inna część tej samej strony. W elemencie <a> zawarty jest atrybut „href”, który zawiera adres URL lub ścieżkę do docelowego zasobu. Natomiast tekst lub obrazek wewnątrz elementu <a> służy jako tekst linku, który można kliknąć, aby przenieść się do tego docelowego zasobu.

Szacowany czas czytania: 5 minut

O czym piszemy w artykule?

  1. Jak wygląda Anchor?
  2. Jakie wyróżniamy rodzaje Anchorów?
  3. Czy Anchor wpływa na SEO?
Co to jest Anchor 01

Jak wygląda Anchor?

Tekst kotwicy (Anchor text) w kodzie HTML znajdziemy pomiędzy znacznikami <a> i </a>, gdzie pierwszy oznacza początek, a drugi koniec elementu. Jest jednym z najważniejszych elementów do tworzenia hiperłączy. Przykład wyglądu Anchora:

<a href="https://www.przykład.pl">Tekst linku</a>

W kodzie zawarte są części: <a> to początek elementu anchor. Kolejno, 'href=”https://www.przykład.com”’ to atrybut określający adres URL lub ścieżkę do zasobu, do którego prowadzi link. W naszym przykładzie link przenosi Użytkownika do strony „https://www.przykład.pl”. Natomiast parametr 'Tekst linku” to tekst lub zawartość linku, czyli obiekt, który będzie się wyświetlał jako klikalny dla Użytkownika. Po kliknięciu w ten link Użytkownik zostanie przekierowany na stronę o adresie https://www.przykład.pl. Czyli tekst „Tekst linku” będzie widoczny jako link do kliknięcia na stronie www.

Anchory mogą również zawierać obrazy jako ich zawartość wewnętrzną. Wówczas w kodzie HTML wystąpi zapis:

<a href="https://www.przykład.pl">
  <img src="nazwaobrazu.jpg" alt="Opis obrazu">
</a>

W tym przypadku link zawiera obraz, a użytkownik może kliknąć na obraz, aby przejść na stronę https://www.przykład.pl.

Może zainteresuje Cię temat:  Snippet

Jakie wyróżniamy rodzaje Anchorów?

Istnieją różne rodzaje anchorów w HTML, które można wyróżnić na podstawie ich funkcji i zastosowań. Niżej wymienione, różne rodzaje anchorów pozwalają na tworzenie różnorodnych interakcji i nawigacji na stronach internetowych oraz pozwalają użytkownikom przechodzić do różnych zasobów w Internecie. Zatem możemy napotkać anchory:

  • Do zewnętrznych stron (URL) – ten rodzaj prowadzi do innych stron internetowych lub zasobów w sieci. Używają atrybutu „href” do określenia docelowego adresu URL. Przykład: <a href=”https://www.przykład.pl”>Przykład strony internetowej</a>
  • Do innych sekcji na tej samej stronie – te linki pozwalają użytkownikom przewinąć się do innych części tej samej strony www, używając identyfikatorów (tzw. „fragmentów”) w atrybucie „href”.
  • Anchor do plików – to taki, który prowadzi do różnych rodzajów plików, takich jak pliki PDF, dokumenty tekstowe lub multimedia. Atrybut „href” zawiera ścieżkę do pliku. Przykład: <a href=dokument.pdf”>Pobierz dokument PDF</a>.
  • Anchory z obrazami jako linkami – pozwalają na umieszczanych klikalnych obrazów.
  • Aktywny adres poczty elektronicznej – można tworzyć anchor linki, które otwierają program pocztowy Użytkownika, pozwalając na wysłanie wiadomości e-mail na określony adres e-mail. Przykład: <a href=”mailto:adres@przykład.pl”>Napisz e-mail</a>.
Co to jest Anchor 02

Czy anchor wpływa na SEO?

Anchor linki mają ogromny wpływ na SEO. Przekazują niezmiernie istotne informacje wyszukiwarkom dotyczących treści i znaczenia witryny. Natomiast linki wewnętrzne (prowadzące do innych stron na danej witrynie) pomagają w budowaniu struktury strony, ułatwiając indeksowanie treści przez roboty wyszukiwarek. Anchory do zewnętrznych stron związanych tematycznie z treścią witryny mogą także podnosić jej autorytet w oczach wyszukiwarek. Należy jednak wiedzieć, że nadmiar linków lub niskiej jakości anchorów może negatywnie wpłynąć na SEO. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować je z umiarem i z dbałością o ich jakość i zgodność z treścią strony. Wszystko w nadmiarze szkodzi, pamiętajcie!

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest backlink

Przeczytaj również inne artykuły:

5/5 - (2 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.