Nofollow to atrybut linków (url-i). Stanowi informację dla robotów indeksujących mówiącą o tym, aby robot nie podążał na stronę, którą wskazuje link. Linki oznaczone jako „nofollow” nie przekazują wartości („mocy”) strony dla strony docelowej. Zasadniczo są neutralne dla pozycjonowania. W kodzie strony parametr ten oznacza się jako ’rel nofollow’. Skoro atrybut ten jest „przezroczysty” dla robotów indeksujących, to czy warto go używać? Spróbujemy odpowiedzieć na takowe pytania.
Szacowany czas czytania: 6 minut
Spis treści:
Co znaczy nofollow?
W dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego „nofollow” znaczy „nie podążaj”. W języku programowania stron internetowych atrybut ten informuje przeglądarki internetowe oraz roboty indeksujące (np. Googlebot) o tym, że dany link nie powinien być śledzony lub indeksowany. A to oznacza, że link z takim atrybutem nie będzie miał wpływu na pozycjonowanie strony do której prowadzi. Równocześnie link taki nie przekazuje mocy strony do innej, do której prowadzi link. Czyli w przypadku, gdy strona internetowa zawiera wiele linków wychodzących do innych stron, może to wpłynąć na pozycjonowanie tych stron. Atrybut ten pozwala uniknąć przekazywania mocy linków (link juice) i chronić pozycjonowanie własnej strony przed utratą wartości.
Jakie są korzyści z używania linków nofollow?
Korzyści z używania linków nofollow jest kilka. Jeśli nie chcemy, aby moc naszej strony była przekazana innej stronie, użycie linka z tym atrybutem jest zasadne. Linki tego typu pozwalają kontrolować, które witryny nie powinny być indeksowane, ani którym nie przekazywać wartości pozycjonującej. Najczęściej z tego typu sytuacją mamy do czynienia, jeśli chcemy umieścić link do „polityki prywatności” na naszym blogu, lub do strony logowania użytkownika, czy regulaminu strony. Atrybut ten często stosuje się w komentarzach na blogach i forach internetowych, aby zapobiegać spamowi. Jeśli użytkownicy mogą dodawać linki do swoich komentarzy, stosowanie tego atrybutu może zniechęcić spammerów, ponieważ ich linki nie będą miały wartości pozycjonującej.
Jak wygląda link nofollow?
Na pierwszy rzut oka takiego linka nie jesteśmy w stanie odróżnić od linków z innym atrybutem lub bez atrybutu. Atrybuty linków są zaszyte w kodzie strony. Dlatego, aby zobaczyć atrybuty musimy wyedytować kod strony. W kodzie strony znaleźć wartości 'href’ i 'rel’ pomiędzy wartościami <a>. Przykład linka o oznaczonym atrybucie może być taki: < a href=”https://mgmedia.eu/” rel=”nofollow” >Przykładowy link< /a >. Warto zaznaczyć, że stosowanie tego atrybutu nie jest gwarancją, że roboty indeksujące na pewno nie będą śledzić danego linku. Niektóre wyszukiwarki mogą nadal śledzić takie linki, choć zazwyczaj w takim przypadku nie przekazują wartości linka.
Jak sprawdzić atrybut linka?
Korzystając z narzędzi do inspekcji elementów dostępnych w przeglądarkach internetowych, jesteś w stanie szybko i łatwo sprawdzić atrybuty linków na stronach internetowych. Poniżej przedstawiam instrukcję krok po kroku jak to sprawdzić:
- Otwórz stronę internetową w dowolnej przeglądarce internetowej.
- Na dowolnym linku, który chcesz sprawdzić, kliknij prawym przyciskiem myszy. Spowoduje to wyświetlenie kontekstowego menu.
- W zależności od przeglądarki, możesz zobaczyć opcje takie jak „Zbadaj element” lub „Zbadaj”. Należy kliknąć w tę opcję.
- Po otwarciu narzędzia do inspekcji elementu, zostaniesz przeniesiony do odpowiedniego miejsca w kodzie źródłowym strony, gdzie znajduje się link.
- W kodzie HTML linka, możesz znaleźć atrybut „rel”, który określa, czy link posiada określony atrybut czy też nie. Jeśli link ma atrybut „rel” z wartością „nofollow„, oznacza to, że jest to link nofollow. Dla przykładu link taki może mieć strukturę: <a href=”https://www.example.com” rel=”nofollow”>Link do przykładu</a>.
Skorzystaj z porady eksperckiej
Jeśli chcesz zwiększyć ruch na swojej witrynie internetowej, a nie wiesz od czego zacząć, proponujemy darmową profesjonalną poradę ekspercką. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Odezwiemy się do Ciebie i pomożemy ruszyć z miejsca. Wykonamy audyt strony i wskażemy możliwości rozwoju strony.
Podsumowując, stosowanie tego atrybutu w linkach w contencie strony internetowej ma sens tylko w określonych sytuacjach. Warto go stosować, aby chronić swoje pozycjonowanie lub zapobiec spamowi. Należy zwrócić uwagę, aby robić to z umiarem i zgodnie z celami i strategią strony internetowej.