Skip to content

Błąd 404

Błąd 404 | Error 404 to kod błędu odpowiedzi HTTP informujący że podstrona lub plik nie istnieją pod wskazanym adresem URL na danym serwerze.

Błąd 404

Błąd 404 albo „404 Not Found” pojawia się na ekranie internauty wówczas, gdy zaistniało połączenie z serwerem, ale szukany plik (strona www) nie został na nim odnaleziony. Jest to wynik odpowiedzi kodów HTTP na przesłane żądanie, najczęściej wpisanie adresu URL.

Szacowany czas czytania: 4 minuty

Jakie są powody wyświetlenia błędu 404?

Dlaczego wyświetlany jest błąd 404? Podczas próby połączenia z serwerem przez przeglądarkę internetową ten nie znajduje w swoich zasobach strony pasującej do wpisanego żądania. 404 Not Found pojawia się ze względu na niewłaściwą konfigurację plików albo w wyniku zmiany w adresie URL. Najrzadziej dochodzi do tego z powodu nieodpowiedniej konfiguracji samego serwera. Najczęściej ze względu na zmiany na stronie albo poprzez błędne wpisanie adresu URL.

Można wyróżnić kilka powodów prowadzących do ukazania się komunikatu 404 Not Found:

  • pomyłka użytkownika, która najczęściej wynika z niedokładnego skopiowania adresu URL poprzez funkcję kopiuj-wklej, czyli użycie Ctrl+C oraz Ctrl+V. Wystarczy pominięcie jednego znaku w adresie, a na ekranie ukaże się 404 Error;
  • zmiana silnika bądź szablonu sklepu internetowego prowadzące do zmian struktury adresów URL;
  • zmiany nazw produktów albo kategorii prowadzące do zmian adresów URL;
  • usunięcie z serwisu podstron albo produktów.
Błąd 404 Słownik pojęć 01

Jak naprawić błąd 404?

Powód pierwszy jest wynikiem niepoprawnych działań internauty, ale pozostałe wynikają z działań administracyjnych w obrębie danej strony. Poprawnie prowadzona strona internetowa to taka, w której nieistniejące podstrony są usuwane a zmiany nazw produktów lub kategorii mają stworzone przekierowanie 301 na nowe adresy. Także w wypadku usunięcia produktu należy stworzyć przekierowanie do produktu pokrewnego i analogicznie postąpić w wypadku usuwania kategorii lub podkategorii.

Może zainteresuje Cię temat:  Pagerank

Czy błąd 404 ma wpływ na pozycjonowanie strony?

Administracja Google twierdzi, że ukazanie się 404 Not Found lub 404 error nie ma wpływu na pozycjonowanie strony. Twierdzi, że taka strona nie jest również przez algorytmy karana. Patrząc jednak realnie na problem, to błąd 404 ma jednak na pozycjonowanie wpływ negatywny. Chodzi o to, że wzrasta współczynnik odrzuceń, który w tej kwestii jest dla właściciela strony istotny. Jest to szczególnie ważne, gdy strona ma wysoką pozycję w wyszukiwarce, ale zamiast poszukiwanej przez internautów treści, pojawia się błąd 404. Najczęstszą reakcją na taki stan rzeczy będzie szybkie opuszczenie strony przez internautę i poszukanie interesujących kwestii na stronie innej, czyli dokładnie u konkurencji.

Dowiedz się więcej z poniższych artykułów:

Oceń, czy artykuł okazał się dla Ciebie pomocny?

5/5 - (5 votes)

Wykonamy bezpłatną wycenę pozycjonowania

Masz już swój sklep internetowy? Dołącz do nas i zacznij zarabiać więcej. Jesteśmy elastyczni, dostosujemy model współpracy do Twoich potrzeb. Ponadto współpraca z nami to:

  • Umowa uzgodniona indywidualnie, zawsze z określonym okresem wypowiedzenia.
  • Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie po wysłuchaniu Twoich oczekiwań.
  • Planujemy strategię pozycjonowania i ją konsultujemy.
  • Wykonujemy pełen zakres prac – wykonamy stronę www lub ją zoptymalizujemy, wykonamy odpowiednie grafiki i napiszemy treści.
  • Wykonujemy tylko i wyłącznie etyczne pozycjonowanie stron i sklepów, uwzględniając kolejne zmiany wprowadzane przez algorytmy Google.
  • Twój sukces jest i naszym sukcesem!
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.