Skip to content

Canonical tag

Canonical tag jest oznaczeniem strony jako oryginalnej w nagłówku HTML strony internetowej. Kiedy i w jakim celu go stosować? O tym poniżej.

Canonical tag

Canonical tag, czyli kanoniczny tag jest oznaczeniem reprezentatywnego zasobu strony. To jeden z tagów umieszczanych w nagłówkach strony www mający za zadania poinformowanie, że treść umieszczona poniżej jest treścią, którą należy traktować jako oryginalną. Canonical tag ma oznaczenie: rel=”canonical”. Jest istotnym elementem umożliwiającym wyeliminowanie problemu duplikowanych treści w obrębie witryny internetowej. Robot Google napotykając ten tag będzie traktował zawarte treści najbardziej reprezentatywne.

Na skróty:

  1. Co to jest tag kanoniczny?
  2. Jak oznaczyć stronę kanoniczną?
  3. Dlaczego warto określić kanoniczny URL?
  4. Jak Google indeksuje i wybiera kanoniczny URL?
  5. Gdzie znaleźć informację o canonical tag?

Co to jest tag kanoniczny?

Tag kanoniczny to istotne narzędzie w dziedzinie optymalizacji stron internetowych. Zasadniczo pomaga rozwiązać problem związany z duplikatami treści na podstronach w obrębie jednej witryny. Przykładowo, wyobraźmy sobie, że posiadasz dwie podstrony na swojej witrynie www, które zawierają bardzo podobne (lub nawet identyczne) treści. Może to prowadzić do zamieszania w wynikach wyszukiwania, ponieważ wyszukiwarki mogą mieć trudności z określeniem, która strona jest bardziej istotna. Canonical tag to specjalny znacznik HTML, który pomaga wybrać „główną” podstronę spośród innych, zawierających podobne treści. Tym samym wskazać wyszukiwarkom, którą z nich powinny indeksować i wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Jest to narzędzie niezwykle pomocne w eliminowaniu problemów z powtarzającym się contentem. Zasadniczo poprawia jakość struktury strony i pozwala lepiej ją „zrozumieć” dla botów indeksujących.

Jak oznaczyć stronę kanoniczną?

Oznaczenie strony kanonicznej można zrobić na trzy sposoby. Należy zwrócić uwagę na to, że nie są to sposoby wykluczające się. Wykonanie wszystkich trzech dotyczących danego zasobu zwiększy „moc” sygnału dla wyszukiwarek, która strona jest tą najważniejszą. Możemy zatem wykonać:

  • Przekierowanie, które jest bardzo wyraźnym (najmocniejszym) sygnałem dla wyszukiwarki, że cel przekierowania jest strona kanoniczną.
  • Adnotacja rel=”canonical” + URL, to również wyraźny sygnał informujący, że podany URL jest kanoniczny.
  • Wpis w mapie witryny to słabszy sygnał dla wyszukiwarek o hierarchii contentu, ale warto z niego korzystać jako z oznaczenia uzupełniającego.

W przypadku, gdy na swojej stronie www użyjemy jeden, dwa lub wszystkie oznaczenia pomożemy wyszukiwarce w prawidłowej ocenie zawartości witryny internetowej. Jeśli nie użyjemy żadnego, a na stronie pojawi się podobny lub identyczny content, wówczas Google samo zdecyduje, którą stronę oznaczy jako kanoniczną. Zazwyczaj oznaczenie to nie jest po naszej myśli, dlatego warto stosować oznaczenia strony kanonicznej.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest atrybut dofollow

Dlaczego warto określić kanoniczny URL?

Wyobraź sobie, że Twoja strona internetowa to taki swego rodzaju dom. Zazwyczaj do domu prowadzą jedne drzwi wejściowe. Ale do Twojego, zamiast jednego wejścia, prowadzi klika drzwi. Umieszczone są w różnych miejscach wokół całego budynku i do każdych prowadzi droga od furtki. Każde z drzwi wyglądałyby identycznie. Teraz zastanów się, czy gość, który chciałby wejść do Twojego domu wiedziałby, którymi drzwiami ma wejść? Jeśli odpowiednio nie oznaczysz tych jednych, prawidłowych, to gość, zagubiony będzie kręcił się po podwórku.

Canonical tag 02

Podobnie sytuacja ma się w obrębie strony internetowej. Kanoniczny URL (canonical tag) to takie wyróżnienie jednej treści względem innych, identycznych lub bardzo podobnych. Bez tego oznaczenia może się zdarzyć, że jednym razem ktoś wejdzie na jedną stronę, a innym razem na inną. Robi się zamieszanie, która strona jest prawdziwa? Wyszukiwarki też czasem nie wiedzą, które drzwi są oficjalnym wejściem, więc kanoniczny URL pomaga im zrozumieć, która ścieżka prowadzi do głównego zasobu Twojej witryny.

Omówmy teraz na przykładzie strony www. Powiedzmy, masz stronę o gotowaniu, i masz na niej przepis na pyszne ciasto. Bez kanonicznego URL, może się zdarzyć, że ten przepis jest dostępny przez kilka różnych adresów, jak „ciasto.html”, „najlepsze-ciasto.html”, „przepis-na-ciasto.html”. To trochę jakbyś miał kilka tabliczek z napisem „Tu znajdziesz przepis„. Ale tylko jedna z nich jest tą główną. Reszta to tylko zbędne, okrężne urle. Kanoniczny URL to taka jedna, solidna tabliczka, która mówi wszystkim, że „to jest główne wejście, tu znajdziesz to, czego szukasz”.

Jak Google indeksuje i wybiera kanoniczny URL?

Podczas indeksowania witryny internetowej Google określa główną treść każdej z dostępnych podstron. Jeśli podczas tego indeksowania wykryje dwie lub więcej podstron, które wydają się takie same lub ich podstawowa treść jest bardzo podobna, wybiera stronę, która na podstawie różnych czynników zebranych w ramach procesu indeksowania jest obiektywnie najbardziej kompletna i przydatna dla użytkowników wyszukiwarki. Tę właśnie podstronę oznacza jako kanoniczną. Podstrona kanoniczna będzie odtąd indeksowana najczęściej. Natomiast jej duplikaty (podobne treści) z mniejszą częstotliwością lub w niektórych przypadkach nie będą indeksowane.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest breadcrumbs?

Wiemy już jak oznaczyć stronę kanoniczną. Używajmy tych oznaczeń aby pomóc wyszukiwarkom w poprawnym indeksowaniu treści, jakie chcielibyśmy, aby pojawiły się w wynikach wyszukiwania. Oznaczmy, czy strona ma być wyświetlona przez HTTP, czy HTTPS. Już tym oznaczeniem zmniejszymy ilość zdublowanej treści o połowę. Należy pamiętać, że oznaczenie preferowanego kanonicznego adresu URL jest dla robotów wskazówką, a nie nakazem.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na witryny internetowe, które posiadają wersje językowe. Jeśli wersja podstrony w innym języku posiada pełne tłumaczenie treści, to nie powinna być uznana jako duplikat. Natomiast jeśli będą przetłumaczone tylko niewielkie jej fragmenty, np nagłówek, stopka i inne mniej znaczące fragmenty, to będzie uznana jako duplikat treści. Wówczas okazać się może, że wersja językowa nie będzie się pojawiała w indeksie tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dlatego istotnym wydaje się stwierdzenie, że jeśli utworzymy stronę w kolejnej wersji językowej, to warto zadbać o pełne jej tłumaczenie.

Gdzie znaleźć informację o canonical tag?

Najszybciej canonical tag znajdziemy w kodzie strony. Dokładniej sekcji nagłówkowej dokumentu HTML. Zazwyczaj znajduje się w miejscu, w którym znajdują się meta tagi strony (title, description). Przykładowo może to wyglądać tak:

<html>
<head>
<title>Tytuł strony internetowej</title>
<link rel="canonical" href="https://przykladowa_strona.com/przepisy/ciasta" />
<!-- inne elementy -->
</head>
<!-- reszta kodu HTML -->

Jeśli dana podstrona ma inną, alternatywną wersję działającą na urządzeniach mobilnych, to można dodać tag alternatywny, wówczas kod mógłby wyglądać tak:

<html>
<head>
<title>Tytuł strony internetowej</title>
<link rel="alternate" media="only screen and (max-width: 640px)"  href="https://m.przykladowa_strona.com/przepisy/ciasta">
<link rel="canonical" href="https://przykladowa_strona.com/przepisy/ciasta" />
<!-- inne elementy -->
</head>
<!-- reszta kodu HTML -->

Innym miejscem, gdzie możemy znaleźć informacje o canonical tag i duplikatach strony to narzędzie Google Search Console. Wystarczy wejść do raportu „Strony”. W wynikach otrzymamy raport z informacjami dlaczego strony nie są zindeksowane. Pośród różnych przyczyn mogą pojawić się te, informujące o duplikatach lub o nieprawidłowych tagach strony kanonicznej.

Canonical tag i duplikaty strony 01
Oznaczenia Google Search Console dotyczące canonical tag i duplikatów treści.

Zachęcamy do analizy swojej strony internetowej pod kątem publikacji zdublowanych treści. Ich prawidłowe oznaczenie znacznie wpływa na pozycjonowanie strony www. Zachęcamy również do kontaktu z naszą agencją SEO w przypadku, gdyby nie udało się uporządkować struktury contentu we własnym zakresie. Oferujemy fachową pomoc w wielu aspektach dotyczących optymalizacji stron internetowych.

Oceń, czy powyższa treść pomogła rozwiązać Twój problem?

5/5 - (1 vote)

Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas.

Masz pomysł na biznes? Nie wiesz jak znaleźć odpowiednią domenę dla swojej firmy? Napisz do nas – pomożemy Tobie wejść w świat e-commerce.

  • Omówimy Twoje oczekiwania.
  • Pomożemy wyszukać najbardziej odpowiednią domenę do Twojego biznesu.
  • Zaproponujemy indywidualnie skrojony pakiet usług hostingowych.
  • Utworzymy dla Twojej firmy skrzynki pocztowe.
  • Zaprojektujemy i wykonamy nowoczesną firmową stronę internetową.
  • Odpowiemy na nurtujące Ciebie pytania związane z e-commerce.
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.