Skip to content

Przekierowanie 301

Co to jest Redirect 301 lub HTTP 301? Na te i podobne pytania odpowiadamy w tym artykule.

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 (Redirect 301) to informacja dla odwiedzającego stronę użytkownika lub bota indeksującego o tym, że zawartość treści, która znajdowała się pod odwiedzanym adresem URL jest na stałe przeniesiona pod inny adres URL. Z tym, że użytkownik będzie automatycznie przeniesiony pod nowy adres. Wówczas zobaczy treść, którą szukał już pod nowym adresem. Natomiast na prośbę bota o dostęp dla nieaktualnego zasobu, serwer wyśle kod statusu odpowiedzi HTTP 301, co dla botów oznacza – przeniesione na stałe.

Szacowany czas czytania: 8 minut

O czym piszemy w artykule?

  1. Czym są przekierowania?
  2. Jak sprawdzić przekierowanie 301?
  3. Jak zrobić przekierowanie 301?
  4. Przekierowanie z www na bez www i odwrotnie.
  5. Jak zrobić przekierowanie 301 na WordPress?
  6. Czy przekierowanie 301 ma wpływ na pozycjonowanie?

Czym są przekierowania?

Przekierowania ( z ang. redirects) to bardzo ważny element strategii SEO. Wcześniej czy później każdy, kto posiada stronę internetową będzie miał do czynienia z przekierowaniami. Ogólnie rzecz ujmując przekierowania pomagają zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom odnaleźć właściwe treści na stronach internetowych. Innymi słowy przekierowania to technika, która kieruje użytkownika z jednej strony internetowej na inną. Przekierowanie takie może wynikać z różnych powodów. Najczęściej jest to zmiana adresu strony, czy też zmiana struktury witryny. Jedna przekierowania są czasowe, inne na stałe. Przyjrzyjmy się teraz najpopularniejszym rodzajom przekierowań i ich działaniu:

  • Przekierowanie 301 jest najczęściej spotykanym. Informuje wyszukiwarki oraz przeglądarki, że dana strona została trwale przeniesiona na inny adres URL. Działa to tak, że przekierowanie 301 przekazuje całą wartość SEO (taką jak linki i ranking) ze starej strony na nową. Jest to idealne rozwiązanie, gdy zmieniamy adres URL danej strony.
  • Przekierowanie 302 (Found/Temporary Redirect) informuje, że strona została tymczasowo przeniesiona na inny adres URL. To oznacza, że wartość SEO nie jest przekazywana na nową stronę. W tym przypadku starą stronę nadal uważa się za oryginalną. Przekierowanie 302 jest przydatne, gdy chcemy tymczasowo przekierować użytkowników na inną stronę, na przykład z powodu prac konserwacyjnych.
  • Przekierowanie 303 (See Other) używa się, aby przekierować użytkowników na inną stronę po zakończeniu jakiejś akcji. Przykładowo w wyniku wysłania formularza. Stosuje się je w kontekście przeniesienia użytkownika po złożeniu formularza, a nie w celach optymalizacji SEO.
  • Przekierowanie 404 (Not Found) informuje użytkowników i wyszukiwarki, że dana strona nie istnieje. Warto zatem zadbać, aby strony 404 informowały użytkowników o możliwościach nawigacyjnych, aby zachęcić ich do pozostania na stronie.
Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest favicon

Zatem istotnym staje się dokładne zrozumienie, kiedy i jak używać różnych rodzajów przekierowań. Chodzi o to, aby zapewnić pozytywne doświadczenia użytkownikom i utrzymanie wartości SEO swojej witryny internetowej. Nieprawidłowe zastosowanie przekierowań może wpłynąć na widoczność strony w wynikach wyszukiwania i wprowadzić zamieszanie w indeksacji przez wyszukiwarki. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o strukturę URL i stosować odpowiednie przekierowania.

Jak sprawdzić przekierowanie 301?

Istnieją różne sposoby, aby sprawdzić przekierowania na stronie internetowej. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów jest użycie dowolnej przeglądarki internetowej. Wystarczy w przeglądarce wpisać adres URL i obserwować, czy przy wywołaniu strony zmieni się na inny, czy strona się wyświetli bez zmiany adresu. Ta metoda będzie skuteczna, jednak nie służy do sprawdzenia wielu adresów URL. Każdy z nich musielibyśmy wpisywać ręcznie do okna przeglądarki.

Przekierowanie 301 02

Istnieją bardziej zaawansowane narzędzia online. Generalnie przydają się dla bardziej zaawansowanych użytkowników w określonych celach. Najpopularniejsze z nich to Redirect Checker lub HTTP Status. Narzędzi te pozwalają dokładnie sprawdzić rodzaj przekierowania (301, 302 itp.) oraz śledzić trasę, którą podąża żądanie HTTP od pierwszego adresu URL do docelowego.

Jak zrobić przekierowanie 301?

Wykonanie przekierowania 301 nie jest trudne. Zasadniczo są trzy sposoby, aby je skutecznie wdrożyć. Niektóre sposoby dotyczą zmiany domeny głównej i dotyczą zawartości całej strony. Inne będą dotyczyły przekierowania konkretnej podstrony w ramach tej samej domeny głównej. Jeśli chcemy przenieść wszystkie zasoby znajdujące się pod adresem staradomena.com na adres nowadomena.com warto wykorzystać możliwości jakie daje nasz hostingodawca. Należy wówczas w panelu hostingowym znaleźć opcję Przekierowania lub Redirects. Opcje te zazwyczaj znajdują się w sekcji ustawień domeny. Następnie wystarczy wpisać nazwę nowej domeny, ustawić rodzaj przekierowania i zapisać zmiany.

Kolejną popularną metodą jest wdrożenie zmian w systemowym pliku .htaccess. Edytując ten plik systemowy wystarczy dodać odpowiedni kod przekierowania 301. Przykładowo kod taki mógłby mieć formę:


 RewriteEngine On
 RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.com [NC]
 RewriteRule (.*) http://nowadomena.com/$1 [R=301,L]

Kolejnym popularnym sposobem jest wykonanie przekierowania 301 PHP. Wówczas należy w pliku inicjującym o nazwie index.php, który odpowiada między innymi za wyświetlenie treści strony, dodać kod:


 <?php
 header("Location: http://nowadomena.com/index.php");
 die();
 ?>

W tym przypadku również użytkownik, jak i robot indeksujący będą przeniesieni na nowy adres URL naszej strony. Zauważmy, że w tym przypadku mamy do czynienia z „twardym” przekierowaniem bez informacji o jego rodzaju.

Przekierowanie z www na bez www i odwrotnie.

Bardzo często spotykamy się z Waszymi zapytaniami odnośnie zmiany przekierowania domeny z opcji bez przedrostka na opcję z przedrostkiem www. Czyli „bez www” na „z www” i na odwrót. Poniżej podpowiadamy jaki kod należałoby dopisać w pliku .htaccess.

Przekierowanie domeny bez www na www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^twojadomena.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.twojadomena.com/$1 [L,R=301]

Przekierowanie domeny z www na bez www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.twojadomena.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://twojadomena.com/$1 [L,R=301]

Użycie przekierowania 301 na wersję z www lub na wersję bez www spowoduje, że w indeksie nie znajdą się zdublowane treści naszej strony internetowej. Należy pamiętać, że dla Google adres z www i bez www to dwa różne jednakowo wartościowe adresy. Dlatego warto zwrócić uwagę, aby w indeksie znalazła się tylko jedna wersja. W przeciwnym przypadku dla robotów indeksujących pojawią się w indeksie zdublowane treści. A to absolutnie nie jest wskazane z punktu widzenia poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest breadcrumbs?

Jak zrobić przekierowanie 301 na WordPress?

Najpopularniejszy obecnie system CMS dostarcza wielu rozwiązań umożliwiających łatwe zastosowanie przekierowania 301. Bez instalowania dodatkowych wtyczek mamy możliwość ustawienia wersji z protokołom https lub http, oraz wersją z przedrostkiem www lub bez niego. Aby wykonac to ustawienie należy wejść w zakładkę „Ustawienia” w głównym menu CMS’a i kliknąć w sekcję „Ogólne”. W ustawieniach sekcji należy wpisać adres URL WordPressa oraz adres URL witryny. Ten pierwszy wskazuje na adres panela administracyjnego, drugi natomiast wskazuje na adres pod którym będzie widoczna strona internetowa. Pozycje te zaznaczyliśmy czerwonym prostokątem na poniższym zdjęciu.

Jak zrobić przekierowanie 301 na WordPress 01
Miejsce, gdzie można wykonać przekierowanie domeny w WordPress

Bardzo często zdarza się, że mamy potrzebę użycia przekierowania 301 jedynie dla jednego adresu zasobu na stronie www. Czyli jedną podstronę chcemy przenieść w inne miejsce. Z pomocą przychodzi nam wtyczka Redirection. Wystarczy ją pobrać z zasobów WordPress’a, zainstalować i włączyć. Po włączeniu należy przejść ścieżkę ustawień – można wybrać opcję automatyczną. Zainstalowana wtyczka umożliwia wykonywanie przekierowań dla konkretnych adresów URL w obrębie domeny, na której działa strona www.

Jak zrobić przekierowanie 301 na WordPress 02
Strona wtyczki do WordPress umożliwiająca stosowanie przekierowań w WordPress

Czy przekierowanie 301 ma wpływ na pozycjonowanie? Słowo podsumowania.

Przekierowanie 301 jest bardzo ważnym narzędziem służącym do utrzymania porządku w strukturze adresów URL witryny internetowej. Jednak nieumiejętnie stosowane może przysporzyć wiele kłopotów, łącznie z degradacją strony w naturalnych wynikach wyszukiwania z powodu publikacji zdublowanej treści (duplicate content). Dlatego jeśli nie jesteś pewien (pewna) swoich umiejętności, warto poprosić o pomoc naszego specjalistę. Z chęcią wyjaśnimy wszystkie aspekty związane z przedstawionym problemem i pomożemy poprawnie wdrożyć przekierowanie 301 na Twojej stronie www.

Czy definicja i zagadnienia opisane w artykule były dla Ciebie pomocne?

4.7/5 - (4 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.