Skip to content

Co to jest White Hat SEO?

Czy pójście na skróty zawsze się opłaca? Co zyskujesz, a co tracisz? O tym w naszym kolejnym artykule.

White Hat SEO

Niejednokrotnie w rozmowach z naszymi Klientami przewija się sugestia, że podczas rozmów w innej Agencji SEO zaproponowano szybkie pozycjonowanie strony www Klienta. Dlaczego zatem nie można by spróbować pozycjonować szybciej? Skoro inni proponują łatwiejsze rozwiązania, to może warto skorzystać z ich metod. W rozmowie padają sugestie o masowym rozmieszczaniu linków, o nasyceniu wpisów dowolnymi frazami kluczowymi lub o ukryciu niektórych treści. Wiele tego typu działań na stronie to działania niezgodne z określonymi przez wyszukiwarki wskazówkami. Ogólnie nazwanymi Black Hat SEO. W naszej Agencji takich metod nie stosujemy. Działamy zgodnie z zasadami White Hat SEO. Cóż zatem to znaczy? O tym piszemy poniżej.

Szacowany czas czytania: 8 minut

Czym jest White Hat SEO – definicja

White Hat SEO to zbiór etycznych i zgodnych z wytycznymi wyszukiwarek praktyk optymalizacyjnych. Ich celem jest poprawa widoczności strony internetowej w wynikach organicznych wyszukania. White Hat SEO opiera się na tworzeniu wartościowych, zgodnych z tematyką treści, optymalizacji technicznej witryny oraz budowaniu autentycznych i naturalnych linków. Praktyki te mają na celu zwiększenie jakości użytkowej strony dla odwiedzających oraz dostosowanie jej do wymagań wyszukiwarek. Działania te w perspektywie czasu przyczynią się do długofalowego wzrostu pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. W odróżnieniu od metod Black Hat SEO, White Hat SEO promuje uczciwość, transparentność i długoterminową trwałość działań, minimalizując ryzyko kar ze strony wyszukiwarek.

Jakie działania zaliczymy do White Hat SEO?

Istnieje szereg działań optymalizacyjnych zaliczanych do White Hat SEO. Zasadniczo działania te należy wykonywać w sposób ciągły. Powinno się zadbać o ich wysoką jakość i rzetelność. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych praktyk, na których powinna skupić się uwaga rzetelnego pozycjonera.

 1. Optymalizacja Treści (Content Optimization)

  White Hat SEO obejmuje dostarczanie wysokiej jakości, wartościowych treści, zgodnych z tematyką strony. Optymalizacja treści (contentu) polega na używaniu odpowiednich słów kluczowych i ich odpowiednim rozmieszczeniu, tworzeniu atrakcyjnych nagłówków, i zapewnieniu czytelności oraz użyteczności dla użytkowników.

 2. Optymalizacja Techniczna (Technical Optimization):

  Działania te obejmują zoptymalizowane kodowanie strony, szybkość ładowania, dostosowanie do urządzeń mobilnych, poprawę struktury URL, użycie odpowiednich tagów HTML, a także zastosowanie pliku robots.txt i sitemap.xml. Wszystko to ma na celu ułatwienie indeksowania strony przez roboty wyszukiwarek.

 3. Budowa Linków (Link Building):

  White Hat SEO kładzie nacisk na zdobycie naturalnych i autentycznych linków zwrotnych od wysokiej jakości stron internetowych. To obejmuje tworzenie wartościowych treści, które inni chętnie linkują, oraz uczestnictwo w branżowych społecznościach online.

 4. Optymalizacja On-Page (On-Page Optimization):

  Optymalizacja on-page to dbanie o elementy na stronie, takie jak tytuły, meta opisy, tagi nagłówków, a także właściwe użycie fraz kluczowych w treści. To pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest strona.

 5. Analiza Danych (Data Analysis):

  To działanie, które obejmuje monitorowanie wyników, analizę danych i dostosowywanie strategii zgodnie z efektami. Używanie narzędzi do analizy zachowań, takich jak Google Analytics, pozwala na zrozumienie, jak użytkownicy wchodzą na stronę i jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty. Korzystanie z innych narzędzi analitycznych dostępnych na rynku.

 6. Dbałość o doświadczenie użytkownika (User Experience – UX):

  Dobrą praktyką będzie również stworzenie przyjaznego środowiska dla użytkowników. To obejmuje intuicyjną nawigację, czytelny układ strony, szybkość ładowania, bezpieczeństwo witryny oraz zminimalizowane przekierowania w inne miejsca.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest sitemap?
White Hat SEO Slide 01
White Hat SEO vs Black Hat SEO – na co postawić?

Czego należy unikać przy stosowaniu dobrych praktyk?

Przy stosowaniu dobrych praktyk optymalizacyjnych strony internetowej należy unikać działań, które naruszają zasady etyki, uczciwości oraz wytycznych wyszukiwarek. Wykonując audyty SEO dla naszych Klientów dość często spotykamy się jednak z ich stosowaniem. O ile niektóre z nich można w dość szybki sposób zmienić lub wyeliminować, to niektóre wymagają poświęcenie dużej ilości czasu. A wyeliminowanie skutków ich działań może kosztować niską wartością strony przez dłuższy czas. Oto kilka działań, które nie są uznawane za praktyki White Hat SEO:

 • Unikaj nadmiernego wstawiania słów kluczowych do treści w celu sztucznego zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania. Treści powinny być naturalne i czytelne dla użytkowników.
 • Nie stosuj praktyki ukrywania treści (tekstów, linków lub grafik) przed użytkownikami lub wyszukiwarkami. Treści dostępne dla robotów wyszukiwarek i użytkowników powinny być takie same.
 • Unikaj nabywania linków zwrotnych w sposób nieuczciwy. Linki powinny być zdobywane naturalnie poprzez dostarczanie wartościowych treści.
 • Nie twórz dużej liczby niskiej jakości linków zwrotnych w krótkim czasie. Skoncentruj się na jakości i naturalności linków. To działanie Black Hat SEO.
 • Nie umieszczaj identycznych lub bardzo podobnych treści na różnych stronach witryny lub na różnych stronach internetowych (duplicate content). Unikaj także kopiowania treści z innych źródeł bez zezwolenia.
 • Unikaj przekierowywania ruchu na stronę poprzez płatne przekierowania, które nie są związane z treścią witryny. To może prowadzić do kary ze strony wyszukiwarek.
 • Dbaj o bezpieczeństwo witryny. Ignorowanie kwestii zabezpieczeń może prowadzić do utraty zaufania użytkowników i obniżenia pozycji w wynikach wyszukiwania. Dotyczy to w szczególności sklepów internetowych. Używanie protokołu HTTPS to dzisiaj konieczność.

Szukasz partnera do kompleksowej optymalizacji Twojej witryny? Zaufaj nam.

Co zyskujemy gdy stosujemy White Hat SEO?

Stosowanie dobrych praktyk optymalizacyjnych, znanych jako White Hat SEO, przynosi liczne korzyści, zarówno krótko-, jak i długoterminowe. Po pierwsze, poprzez dostosowywanie witryny do wytycznych wyszukiwarek i dbanie o jakość treści, zyskujemy lepszą widoczność w wynikach organicznych. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania sprawia, że strona jest bardziej widoczna dla potencjalnych odwiedzających. To z kolei generuje większy ruch. Zwiększony ruch może przekładać się na większą liczbę konwersji, zapytań lub sprzedaży, w zależności od celów danej strony www. Dobre praktyki SEO wspierają także skuteczną promocję treści, co może przyczynić się do budowania autorytetu marki w sieci.

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest favicon
Co to jest White Hat SEO 01

Dodatkowo, stosowanie White Hat SEO przynosi korzyści w dłuższej perspektywie, ponieważ opiera się na trwałych, etycznych fundamentach. Tworzenie wysokiej jakości treści i zdobywanie naturalnych linków buduje solidne podstawy dla reputacji witryny w oczach zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek. Kiedy strona przestrzega etycznych zasad, istnieje mniejsze ryzyko kary ze strony algorytmów wyszukiwarek. To oznacza stabilność pozycji w wynikach wyszukiwania. Długoterminowe zaangażowanie w dobre praktyki SEO przekłada się na trwałą obecność strony w sieci, budowanie lojalności użytkowników i umożliwia utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynku. W efekcie, witryna czerpie korzyści z zwiększonej widoczności, zaufania klientów oraz solidnego fundamentu dla długotrwałego sukcesu w środowisku internetowym.

Najczęściej zadawane pytania:

Ile powinna trwać optymalizacja White Hat SEO?

Optymalizacja strony internetowej powinna trwać minimum rok. Jadnak najlepiej, aby trwała w sposób ciągły przez cały okres widoczności witryny w sieci. Rezygnacja z optymalizacji po kilku miesiącach mija się z celem. Szkoda czasu i środków. Rzeczywiste i realne efekty działań optymalizacyjnych będą widoczne po kilku miesiącach od momentu ich rozpoczęcia. Obecnie coraz większa liczba właścicieli witryn docenia działania White Hat SEO i zwiększa nakłady na tę formę budowania siły swojej marki.

Czy White Hat SEO jest bezpieczne?

Oczywiście, że tak. Poprawna optymalizacja witryny internetowej może przynieść jedynie korzyści dla właściciela. W zależności od charakteru strony, może to być zwiększająca się liczba odwiedzających lub większa ilość zakupu w sklepie internetowym. Jednym słowem, jeśli planujesz swój biznes długofalowo – warto skupić się na rzetelnym i bezpiecznym pozycjonowaniu.

Czy istnieje Grey Hat SEO?

Czasami istnieje pokusa połączenia dobrych i złych praktyk w celu osiągnięcia optymalnych wyników dla strony www. Strategia Grey Hat SEO jest właśnie takim połączeniem. Jest nieco bezpieczniejsza od działań typowych dla Black Hat SEO, ale nie koniecznie lepsza. Jako Agencja SEO, uważamy, że nie należy stosować półśrodków dla szybszego osiągnięcia celów. Niektóre działania spod znaku szarego kapelusza mogą okazać się zabójcze dla naszej witryny.

Która technika przyniesie najlepsze rezultaty?

To zależy co przyjmiemy jako „najlepsze rezultaty”. Techniki „czarnego kapelusza” mogą przynieść szybkie, spektakularne efekty. Nawet w ciągu 3-6 miesięcy. Jednaj w dłuższej perspektywie czasowej najprawdopodobniej strona będzie ukarana przez wyszukiwarki. W efekcie spektakularnie spadnie w wynikach wyszukiwania. Czy faktycznie o to chodzi? Najlepsze długofalowe efekty przyniesie stosowanie w 100% technik „białego kapelusza”. Dzięki kompleksowej strategii uwzględniającej również standardy UX uzyskamy zdecydowanie lepszy efekt.

5/5 - (4 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.