Skip to content

Jak pisać teksty na bloga?

Kilka sprawdzonych sposobów dotyczących efektywnego pisania tekstów na bloga.

Jak pisać teksty na bloga?

Blog obecnie stał się jednym z bardziej skutecznych narzędzi wspierających biznes. Jest również postrzegany jako jeden ze sposobów na skuteczne pozycjonowanie strony www. Jednak pisanie postów na blogu wymaga nie lada umiejętności. Aby zainteresować czytelnika swoimi tekstami, należy pomyśleć o strukturze treści i o przyjemności z samego czytania. Jeśli czytelnicy polubią i zrozumieją treść opublikowanego wpisu/artykułu, będą znacznie bardziej skłonni do dzielenia się nim z innymi. A to zwiększy rankingi Twojej strony (bloga). Tak więc, jeśli chcesz zwiększyć swoje zasięgi i czytelność, zacznij od przejrzenia poniższych wskazówek, jak pisać teksty na bloga.

Szacowany czas czytania: 17 minut

Jak przygotować się do pisania tekstu (SEO)?

Dla niektórych redaktorów pisanie tekstów przeznaczonych dla czytelników to zupełnie co innego niż pisanie tekstów pod SEO. Całkowicie się z tym nie zgadzamy. Ten post zawiera wskazówki dotyczące pisania postów na blogu, które będą przyjazne zarówno dla SEO jak i dla czytelników. Te dwa cele powinny zawsze iść w parze, ponieważ pisanie w zrozumiałym dla czytelnika języku skutkuje większą ilością odwiedzających i utrzymuje ich na stronie. Czyli podstawową kwestią w przygotowaniu się do pisania jest określenie czego oczekują potencjalni czytelnicy.

Dobry tekst to taki, który podoba się czytelnikom! (a nie piszącemu!). Musisz więc jeszcze wiedzieć co interesuje Twoich czytelników, lub kim są – jaka będzie grupa docelowa? Jak już będziesz wiedział do kogo piszesz, to warto się zastanowić nad samą treścią. Czyli: Co chcesz czytelnikom przekazać? Ja już będziesz znał odpowiedzi na te dwa zasadnicze pytania – można przejść do kolejnego kroku. O kolejnych krokach piszemy dalej w artykule.

Jak pisać teksty na bloga 01
Jak przygotować się do pisania tekstu na bloga?

Wybierz temat i zrób badania słów kluczowych

Zanim zaczniesz pisać, musisz znać temat główny, o którym będziesz pisać. Spróbuj temat określić jednym krótkim zdaniem lub frazą składającą się z nie więcej niż czterech słów. Nie zaleca się tworzenia dłuższych tytułów. To będzie zarazem Twoja główna fraza kluczowa tekstu, który przygotujesz. Następnie określ jakie frazy poboczne są istotne z punktu widzenia czytelników. O jakich warto wspomnieć w tekście. Jeśli chcesz być wysoko w wynikach wyszukiwania, musisz wiedzieć, które słowa faktycznie czytelnicy wpisują w wyszukiwarkę. To będą tematy, o których powinieneś pisać i słowa kluczowe, których powinieneś użyć w tekście.

Kiedy wykonasz badania słów kluczowych i będziesz miał ich listę, będziesz wiedział o czym pisać. Dopiero teraz nadszedł czas, aby przejść do faktycznego pisania. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci napisać dobrej jakości post na bloga.

Wskazówki dotyczące pisania postów na blogu przyjaznych SEO

Przede wszystkim Twój post musi być dobrym tekstem. Co znaczy dobrym? Tworząc nowy post, wielu blogerów po prostu zaczyna pisać i pisze wszystko, co przychodzi im do głowy. Ta taktyka może się sprawdzić u niektórych ludzi, którzy mają naturalny talent do pisania. Jednak dla większości ta zasada się nie sprawdzi. Większość będzie potrzebować pomocy. Przeczytaj do końca ten artykuł, wiele aspektów stanie się dla Ciebie jasnych. Zawsze możesz zgłosić się do nas po pomoc.

1. Zastanów się zanim napiszesz!

Zanim zaczniesz pisać, zastanów się uważnie nad przesłaniem swojego tekstu. Co chcesz powiedzieć swoim czytelnikom lub na jakie główne pytanie chcesz odpowiedzieć? Jaki jest cel Twojego posta? Musisz wiedzieć co chcesz, aby twoi czytelnicy zrobili na końcu strony? Zrób notatkę z tych rozważań. Jednym z prostszych sposobów inspiracji jest wpisywanie w wyszukiwarkę zagadnień, pytań, które przychodzą do głowy w obrębie opisywanego tematu. Przeanalizuj wyświetlone odpowiedzi. Zwróć uwagę na ilość wyników jaka podaje wyszukiwarka na początku zestawienia. Porównaj, które z zagadnień jest bardziej popularne.

Jak określić popularność zagadnienia w wyszukiwarce 01
Jak określić popularność zagadnienia w wyszukiwarce i o co pytają użytkownicy?

Po wpisaniu zagadnienia związanego z tematem artykułu wyświetlą się naturalne wyniki. Zwróć uwagę na zaznaczone ramką wyniki. Uzyskujemy informacje dotyczące ilości wyników na zadane pytanie. To ta ramka nad wszystkimi wynikami. Drugą informacją jest lista potencjalnych pytań, jakie mogą zadawać czytelnicy szukający odpowiedzi na swoje pytania związane z tematyką wpisu. Warto podeprzeć się uzyskanymi danymi.

2. Opracuj strukturę dla swojego postu/wpisu.

Aby napisać czytelny i przyjazny dla SEO post na blogu, musisz stworzyć jego jasną strukturę. Oznacza to, że każdy post powinien mieć:

  • Nagłówek. Akapit początkowy, w którym przedstawiasz o czym będziesz pisał w dalszej części publikacji;
  • Treść główna. To najbardziej obszerna część, w której przedstawisz główną treść artykułu, swój główny przekaz;
  • Wnioski lub podsumowanie. W tej części w kilku zdaniach podsumowujesz główne pomysły lub wyciągnięcie wnioski.

W kilku zdaniach zapisz to, co chcesz powiedzieć we wszystkich trzech sekcjach. Właśnie stworzyłeś szkic swojego posta. Wiesz już o czym będziesz pisać i jakich fraz będziesz używać. Te dane pomogą Ci stworzyć uporządkowany i czytelny tekst na bloga. Teraz dopiero możesz przejść do faktycznego pisania treści.

3. Korzystanie z akapitów i nagłówków.

Kiedy piszemy długi tekst, używamy akapitów, ale nie zawsze używamy ich poprawnie. Przede wszystkim nie zaczynaj każdego nowego zdania w nowej linii tylko dlatego, że wygląda ładnie. Ponadto staraj się nie tworzyć zbyt długich akapitów, ponieważ każdy z nich powinien zawierać rozwinięcie jednej konkretnej myśli. Zadaj sobie pytanie, jaka jest główna idea każdego akapitu. Powinieneś być w stanie podsumować tę główną ideę kilku krótkich zdaniach. Optymalnie przyjmuje się, że długość akapitu nie powinna przekraczać 150 słów. Jeśli nie jest możliwe opisanie zagadnienia w tym reżimie i potrzebujesz więcej zdań, aby opisać główną myśl, po prostu musisz użyć więcej akapitów.

Może zainteresuje Cię temat:  Słowa przejściowe

Przed akapitem zastosuj nagłówek – tytuł – informując czytelnika o czym będziesz pisał w akapicie. Odpowiednie nagłówki pomagają czytelnikom zrozumieć, o co chodzi w konkretnej części tekstu. Jeśli chcesz, aby czytelnicy z góry wiedzieli o czym piszesz, zastosuj spis treści na początku wpisu. Spis treści pomaga czytelnikom zorientować się jakich informacji mogą oczekiwać czytając tekst. Łatwiej również zorientują się w strukturze całego wpisu. Umieszczenie spisu treści jest ważne nie tylko dla czytelności, ale także dla SEO. Warto w nagłówkach stosować synonimy frazy kluczowej zawartej w tytule wpisu. Nie róbmy jednak tego „na siłę”. Nadmierne zagęszczenie fraz kluczowych i synonimów w nagłówkach może być uznany za działanie niezgodne z zaleceniami i przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Jak pisać teksty na bloga 02

4. Użyj słów przejściowych.

Słowa przejściowe, nazywane czasami spójnikami lub wyrazami łącznikowymi, to wyrazy lub wyrażenia używane w celu ułatwienia płynności i logicznego łączenia poszczególnych elementów tekstu. Na przykład załóżmy, że istnieją trzy powody, dla których ludzie kupują Twój produkt. Powinieneś używać słów sygnałowych, takich jak: „pierwszy (powód)”; „drugi (powód)” i „wreszcie (trzeci powód)”. Ponadto słowa takie jak „jakkolwiek”, „podobnie” i „na przykład” dają wyraźny sygnał dla czytelników o opisie alternatywnego zagadnienia. Używanie w treści słów przejściowych jest zatem bardzo istotne, aby nakreślić strukturę do całego tekstu.

5. Użyj powiązanych słów kluczowych.

Używaj synonimów głównej frazy kluczowej oraz powiązanych fraz kluczowych, które przygotowałeś/łaś na początku pisania. Jednak zachowaj umiar. Nadmierne zagęszczenie tekstu frazami kluczowymi sprawi, że czytanie tekstu stanie się mniej atrakcyjne. W szczególności może również zaszkodzić reputacji Twojej strony. Algorytmy Google stają się coraz bardziej inteligentne i łatwo wyłapią treści, które nie są naturalne. Nadmierne użycie słów i fraz kluczowych spowoduje oznaczenie tekstu jako mało wiarygodny i niewiele wnoszący do posiadanych zasobów. Zwróć również uwagę na to, aby nie zmieniać ogólnego tematu wpisu. Obecnie nie jest trudno zweryfikować o czym powinna być treść, a o czym faktycznie jest.

6. Zoptymalizuj długość artykułu.

Niejednokrotnie pisząc swój wpis będziesz zastanawiać się, czy napisałeś/łaś już odpowiednio długi tekst. Przyjęło się, że dobry tekst na bloga powinien mieć długość nie mniejsza niż 300 słów. Z tym, że nie jest to długość obligatoryjna. Zasadniczo Google lubi długie artykuły. Jadnak pod warunkiem, że są wartościowe. Jeśli Twój artykuł będzie zbyt długi, może odstraszyć użytkowników. Dlatego warto pisać długie artykuły tylko wtedy, gdy wiesz, że jesteś dobrym pisarzem i wymaga tego temat artykułu. Jeśli artykuł jest faktycznie długi, czyli na więcej niż 3000 słów warto zastanowić się nad umieszczeniem wzmianki we wstępie z prośbą o przeczytanie tekstu do końca. Spróbuj sam/a przeczytać wpis i oceń, czy potencjalny użytkownik jest w stanie dotrwać do końca. Zastanów się, czy na końcu nie zamieścić najciekawszej treści.

7. Linkuj do istniejącej zawartości swojej strony.

Jeśli wcześniej napisałeś już artykuł na podobny temat, jaki obecnie opracowujesz, warto w tekście umieścić odnośniki do wcześniej opublikowanych treści. Takie działanie sprawi, że Twój nowy post na blogu i istniejące posty będą silniejsze. Tym działaniem pokazujesz, że treści wcześniejsze są nadal aktualne i istotne. W sposób naturalny buduje się struktura linków całej witryny, co jest doceniane przez Google. I ważne, linkowanie do innych treści w obrębie witryny na dany temat jest wygodne dla czytelników. Czytelnicy mogą być zainteresowani czytaniem powiązanych tematycznie postów. A to z kolei wydłuża czas przebywania czytelnika na stronie. Takie działanie to linkowaniem wewnętrznym.

8. Pozwól innym przeczytać Twój post.

Przed opublikowaniem swojego posta, pozwól, aby ktoś inny najpierw go przeczytał. Zapytaj, czy zrozumiały jest główny temat Twojego postu. Warto poprosić o skorygowanie ewentualnych literówek i błędów gramatycznych. Taka zewnętrzna korekta może pomóc, zapewniając obiektywny obraz czytelności i atrakcyjności tekstu. Jeśli masz kogoś w swoim zespole, kto jest ekspertem w temacie o którym piszesz, upewnij się, że przebrnie przez cały artykuł. W ten prosty sposób możesz sprawdzić, czy opisałeś wszystkie aspekty tematu. Możesz też uzyskać informacje o czym mógłbyś jeszcze napisać, aby tekst był jeszcze lepszy.

9. Regularnie dodawaj treści.

Regularne dodawanie nowych postów na blogu informuje wyszukiwarki, że Twoja witryna jest żywa. Jest to o tyle ważne, że jeśli witryna nie jest regularnie zasilana nowymi treściami, roboty wyszukiwarek będą ją indeksować rzadziej. A to może negatywnie wpłynąć na pozycje całego bloga. Nie chodzi o to, aby publikować słabej jakości treści, dla samej publikacji. Chodzi o to, aby publikować cyklicznie treści wysokiej jakości. Czyli wnoszące wartość dodaną do zasobów internetu. Z dwojga złego, lepiej jest nic nie publikować, niż publikować wpisy niskiej, wątpliwej jakości.

Jeśli zauważysz, że masz trudności z publikowaniem cyklicznie nowych treści, może warto zastanowić się nad wprowadzeniem kalendarza redakcyjnego dla swojego bloga? Pozwali to na uporządkowanie procesu dodawania nowego contentu w sposób spójny czasowo. Warto co jakiś czas weryfikować treści już dawniej opublikowane pod kątem możliwości ich aktualizacji. Chodzi o to, aby na blogu nie pojawiały się informacje nieaktualne lub wprowadzające w błąd.

Szukasz partnera do kompleksowej optymalizacji Twojej witryny? Zaufaj nam.

Przykładowe pomysły jak pisać tekst na bloga

Jeśli dotarłeś/łaś do tego miejsca, to wiesz już jak pisać teksty na bloga. Ale ciągle masz niewiele pomysłów o czym mógłbyś/mogłabyś pisać. Jak to w życiu, niektóre tematy są bardziej popularne i cieszą się wysokim zainteresowaniem czytelników, a inne wręcz odwrotnie. Jedne tematy beą miały charakter czasowo interesujących, a inne będą popularne bez względu na upływ czasu (to tak zwany evergreen conent). Bez względu na to o czym zamierzasz pisać, to warto to robić dobrze. Jakiego typu treści zatem warto publikować?

Może zainteresuje Cię temat:  Co to jest Voice Search?

Artykuł typu „jak to zrobić?”

Napisanie treści w konwencji opartej na przedstawieniu problemu z jego rozwiązaniem. Staraj się w treści opisać zagadnienie z każdej możliwej strony. Następnie przedstaw rozsądne i przydatne formy rozwiązań problemów opisanych w treści. Podziel się swoim doświadczeniem i wiedzą z czytelnikiem. Zadbaj, aby przedstawić odpowiedzi w sposób zrozumiały i czytelny. Dzięki tej formie publikacji treści zyskasz wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Zadowoleni czytelnicy chętniej będą dzielili się tą informacją linkując do Twojego posta. I właśnie o to chodzi.

Artykuł typu „co to jest?”

Ogromna liczba czytelników poruszających się po różnych branżach nieustannie szuka odpowiedzi na tak postawione pytanie. Spróbuj napisać treść odpowiadającą na tak postawione pytanie, wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom czytelnika. Zastanów się o co użytkownik mógłby pytać w temacie Twojej działalności i mu z góry napisz. Pamiętaj, aby wyjaśnienie spełniało warunki treści przyjaznych. Z biegiem czasu Twoja działalność w zakresie tłumaczenia mało zrozumiałych zagadnień będzie doceniona. I o to chodzi!

Jak napisać teksty na bloga oparte na listach?

Aby pisać teksty na bloga oparte na listach, zacznij od jasnego i zwięzłego tytułu wpisu. Warto zastosować wyrażenia typu: „10 kroków na…„, „15 pomysłów jak zrobić….„, „5 dobrych działań…” lub podobnych. Następnie skonstruuj wprowadzenie, które zainteresuje czytelnika tematem artykułu. W kolejnym kroku przedstaw główne punkty, które chcesz omówić, używając klarownych nagłówków. Każdy punkt powinien być opisany krótkim, zwięzłym akapitem, a najlepiej poparty przykładami, statystykami lub ciekawostkami, które uwiarygodnią treść.

Pamiętaj o wskazówkach jak pisać teksty na bloga, czyli dbaj o czytelność i estetykę, korzystając z punktorów, numeracji czy kolorów, aby wyróżnić poszczególne elementy. Staraj się utrzymywać spójność stylu i tonu w całym tekście, dostosowując się do preferencji docelowej grupy czytelniczej. Na zakończenie podsumuj główne myśli i zachęć czytelników do zostawienia komentarza lub podzielenia się artykułem w mediach społecznościowych. Pamiętaj o dostosowaniu tematu do zainteresowań i potrzeb swojej grupy docelowej, aby teksty na bloga były atrakcyjne i wartościowe dla czytelników.

Jak pisać teksty na bloga 03
Jak pisać teksty na bloga z rankingami i zestawieniami?

Teksty z rankingami i zestawieniami.

Taka forma tekstu również może okazać się przydatna dla czytelników. Aby stworzyć atrakcyjny tekst na bloga zawierający rankingi i zestawienia, zacznij od wprowadzenia, które zaintryguje czytelnika i przedstaw temat. Następnie przejdź do prezentacji konkretnych rankingów lub zestawień, używając jasnych nagłówków dla każdej kategorii. Staraj się dostarczać konkretne informacje i uzasadnienia dla umieszczonych pozycji, wykorzystując przy tym liczby, statystyki lub konkretne cechy ocenianych elementów.

Pamiętaj o spójności i czytelności, unikaj nadmiernego skomplikowania, ale także dostarczaj wystarczająco dużo szczegółów, aby czytelnik mógł zrozumieć kryteria oceny. Zadbaj o atrakcyjną prezentację, używając grafik, tabel czy wykresów, aby wizualnie urozmaicić tekst. Na zakończenie podsumuj najważniejsze wnioski i zaproponuj dalsze kroki czy interakcję, np. zachęć czytelników do podzielenia się własnymi rankingami czy komentarzy. Zadbaj o to, aby tekst był nie tylko informacyjny, ale również angażujący, zachęcający do interakcji i podzielenia się opinią czytelników.

Jak pisać teksty na bloga w formie recenzji produktów?

Aby napisać skuteczną recenzję produktu na bloga, zacznij od krótkiego wprowadzenia, w którym przedstawisz czytelnikowi recenzowany produkt i zaintrygujesz go, podkreślając, dlaczego warto sięgnąć po ten konkretny produkt. Następnie przejdź do opisu zewnętrznych cech produktu, takich jak wygląd, opakowanie i ewentualne dodatkowe akcesoria. W kolejnych sekcjach skup się na funkcjonalnościach produktu, omawiając zarówno jego zalety, jak i potencjalne wady. Staraj się dostarczać konkretne przykłady, oparte na własnych doświadczeniach z opisywanym produktem.

Ważną częścią recenzji jest również analiza jakości wykonania, trwałości oraz ewentualnych problemów, które mogą wystąpić w dłuższej perspektywie. Jeśli to możliwe, porównaj recenzowany produkt z innymi dostępnymi na rynku. To pomoże czytelnikowi zorientować się, czy jest to najlepszy wybór dla jego potrzeb.

Na końcu tekstu nie zapomnij o zakończeniu! W tym miejscu podsumuj główne punkty recenzji i wyraź swoją opinię na jego temat. Zachęć czytelników do dzielenia się swoimi doświadczeniami lub zadawania pytań. Unikaj nadmiernej subiektywności, starając się dostarczać obiektywne informacje, a jednocześnie wyrażając własne zdanie w umiarkowany sposób. Dobra recenzja powinna być czytelna, dobrze zorganizowana i dostarczać praktycznych informacji dla potencjalnych kupujących.

Teksty typu „Wywiad z ekspertem od…”

Taka forma treści na bloga często jest niedoceniona. Całkiem niesłusznie. Bardzo często wywiad z ekspertem w danej dziedzinie przyciągnie większą liczbę czytelników zainteresowanych tym, co ekspert ma do powiedzenia na określony temat. Ważne, aby tematyka wywiadu pokrywała się z tematyką Twojego bloga. Nie bez znaczenia jest również to, czy ekspert będzie osobą znaną w kręgach Twoich czytelników. Im bardziej znana postać – tym większa będzie liczba wejść na stronę bloga. A właśnie o to nam chodzi.

Szukasz partnera do kompleksowej optymalizacji Twojej witryny? Zaufaj nam.

Wniosek

Czasy, w których kilka sztuczek SEO wystarczyło, aby Twoja witryna się wyświetlała w naturalnych wynikach Google, już dawno minęły. Obecnie jakość treści jest kluczowa. Dobre treści (content) spowodują również wzrost ilości linków przychodzących oraz wzrost ilości udostępnień. Przyczyni się również do zwiększenia ilości powracających odwiedzających Twój blog. Oczywiście zawsze będą również inne rzeczy, które można zrobić, aby zmaksymalizować zasięgi swojego posta. Jednak najważniejsze jest to, aby po napisać i opublikować bardzo, ale to bardzo dobre posty! Od tego należy zacząć.

Oceń proszę, czy tekst okazał się dla Ciebie pomocny?

5/5 - (5 votes)
Tak, proszę o kontakt w mojej sprawie.
Wypełniając ten formularz i wysyłając go do nas wyrażasz zgodę na przetworzenie wysłanych informacji w celu otrzymania odpowiedzi. Przesłane dane nie są w żaden sposób przechowywane.